Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
171 postów 6197 komentarzy

Astra

Astra - Anna Słupianek - Kres jest tak niewidzialny, jak początek. Wszechświat wyłonił się ze słowa i do słowa powraca (..) Nadzy przychodzimy na świat i nadzy wracamy do ziemi, z której zostaliśmy wzięci. /Tryptyk rzymski JPII 2003/

Zabić miasto

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Historiografia wojenna uznała Kalisz za najbardziej zniszczone miasto Europy w I wojnie światowej

Zabić miasto...

Pod koniec lat pięćdziesiątych, moi rodzice zdecydowali, że zamieszkają w Kaliszu. Wybrali sobie to miasto, spośród innych, w których zamieszkiwali przedtem.
Dzisiaj, kiedy politycy unijni w wielkiej komitywie, pełni współczucia płaczą nad losem całej Europy,
 w stulecie wybuchu I Wojny Światowej, kiedy pozują do zdjęcia, debatują o wspólnym domu...wspólnej winie, i żeby już nigdy więcej i żeby zawsze zgoda....i właściwie to była bezsensowna wojna... i właściwie, to po co psuć atmosferę kto ją wywołał ... chcę Wam opowiedzieć, jak 100 lat temu to miasto zamordowano.
A bardzo konkretnie, tak żeby popsuć im ten jewropejski humor, to moje miasto sto lat temu zamordowali Niemcy. Nic się nie da załatwić w tym względzie, o żadnych nazistach niemieckich nikt nie słyszał, nie mógł, bo po prostu, jeszcze się to plugastwo nie narodziło.

28 lipca, 100 lat temu wybuchła I Wojna Światowa.
19 letni Serb, Gawriło Princip celnie wypalił w Sarajewie, do austriackiego arcyksięcia Franciszka Ferdynanda.
Na temat przyczyn wybuchu tej wojny, napisano mnóstwo książek, analiz..
Ale w ogromnym skrócie chodziło o:
cyt:
"Choć Królestwo Serbii było niezależnym od cesarstwa państwem, naród serbski domagał się aneksji Bośni (w połowie zamieszkanej przez Serbów), którą oficjalnie włączono do Austro-Węgier w 1907 r.
 Ponadto, władze w Wiedniu konsekwentnie dążyły do ograniczenia praw serbskich mieszkańców Bośni na rzecz Chorwatów i Słoweńców."
http://dzieje.pl/aktualnosci/100-rocznica-zamachu-w-sarajewie-ktory-wywolal-i-wojne-swiatowa

28 lipca 1914 roku Austro- Węgry wypowiedziały wojnę Serbii. Poparły ich, Niemcy, Turcja i Bułgaria.
Po stronie Serbów opowiedziały się Rosja, oraz związane z nią umowami Anglia i Francja a także
Japonia i Włochy od 1915r, a od 1917r. Stany Zjednoczone.
A swoją drogą, historio, historio.. Austriacy sobie tą Bośnię "włączyli" a Serbowie bardzo się "martwili" o Serbów
tam zamieszkałych.. jakieś skojarzenia??
Liczbę ofiar szacuje się na 12 mln, w tym żołnierzy ok. 9 mln.

Kalisz położony był wówczas, tuż przy granicy z Niemcami i był częścią Królestwa Polskiego w zaborze rosyjskim.
Nic więc dziwnego, że Niemcy zawitali tam już parę dni po wybuchu wojny, 2 sierpnia 1914roku.
Dziwny natomiast jest powód jego zniszczenia w 90% , ponieważ Rosjanie wycofali się, zanim wojsko niemieckie wkroczyło do miasta.. Do dzisiaj nie znaleziono żadnych dowodów, na jakąkolwiek agresję ze strony mieszkańców. Padł jakiś pojedyńczy strzał, spłoszono konia... wystarczyło...

Oddajmy głos kronikarzom, świadkom i historykom...
cyt:
"Tak przez następne dni wojsko opuszczało miasto i powracało, ale każde opuszczenie miasta związane było z kilkugodzinnym ostrzałem artyleryjskim. Od ostrzałów powstawały pożary i panowała ogólna panika
......................................................................
W jednym tylko dniu 5 sierpnia opuściło Kalisz około 10 tysięcy jego mieszkańców. Władze wojskowe wzięły też 21 zakładników - 16 Polaków i 5 Rosjan. Wśród zakładników był prezydent miasta B. Bukowiński, członkowie Komitetu Obywatelskiego: Bulewski, Gross, Handtke i Majsner, księża: Płoszaj, Adamczyk i Jankowski oraz podrabin Moses i pop Siemionowskij. Ponadto fabrykant Frenkiel, bankowcy: Mamroth, Gałczyński i Rudzki, kupiec Heyman, urzędnicy państwowi: Sawicki, Zeland, Żirickij, Kostienko i Wasiljew oraz hr. Dunin-Borkowski.44 W czasie prowadzenia ich przez miasto zastrzelono Frenkiela. Z zakładnikami obchodzono się bardzo brutalnie, byli oni więzieni przez kilka dni w wiatraku koło Dobrzeca a następnie zostali przewiezieni i osadzeni w więzieniu w Poznaniu. Po długich wyczerpujących przesłuchaniach, w wyniku interwencji arcybiskupa gnieźnieńskiego ks. Likowskiego45, Polaków zwolniono a Rosjan internowano w Niemczech, w obozie jenieckim w Cottbus.46 W lutym 1915 roku do Kalisza powrócił Siemionowskij i Zeland.

Kolejne dni były spokojniejsze i wydawało się, że następuje normalizacja życia w mieście. Część uciekinierów zaczęła powracać do opuszczonych domów. Z miasta wycofano żołnierzy z batalionu mjr. Preuskera a wkroczyły nowe wojska niemieckie z Saksonii, wzmocnione artylerią, która okopała się na ?wiatracznym wzgórzu".*1

W dniu 7 sierpnia w piątek zdarzył się nowy incydent - prowokacja, która spowodowała krwawą masakrę ludności i pożary w mieście. Na skutek paniki wywołanej na Rynku Głównym przez żołnierzy niemieckich z powodu galopującego samotnie konia, powstała bezładna strzelanina, w której zginęli nie tylko przypadkowi przechodnie, ale również i wojskowi. W wyniku tego incydentu na Rynku i na ulicy Wrocławskiej Niemcy ustawili kartaczownice i przez prawie godzinę ostrzeliwali miasto. Spośród ludności cywilnej w tym dniu zginęło około 100 osób. Ranni, którzy nie zdołali uciec przed żołnierzami, dobijani byli bagnetami
.........................................................................
Po południu podpalono Ratusz, rozstrzeliwując uciekających urzędników. Po wycofaniu się wojska z miasta rozpoczęto kolejne ostrzeliwanie, które trwało całą noc z 7 na 8 sierpnia. W sobotę w godzinach rannych do miasta wkroczyło wojsko, które z premedytacją rozpoczęło niszczenie mieszkań, przeprowadzając rewizje oraz aresztowania wszystkich napotykanych mężczyzn niezależnie od wieku. W ten sposób zatrzymano w sumie około 800 mężczyzn, z których po całodziennym męczeniu widmem śmierci rozstrzelano co dziesiątego na ?wiatracznym wzgórzu?.

Od 9 sierpnia Niemcy rozpoczęli systematycznie i metodycznie burzyć i podpalać miasto. Maria Dąbrowska w następujący sposób opisała te wydarzenia:

?Do miasta weszły nowe Ťszkadronyť wojska, które już nie strzelają, tylko palą. Każdy sołdat ma w ręku żagiew i słomę albo naczynie z czymś śmierdzącym, z naftą lub smołą. Jedni [...] wpadają do mieszkań i nic tylko krzyczą: raus, raus! a te z żagwiami zaraz do sieni i podpalają. Na [...] ulicy koło cmentarza już wszystkie domy stają w ogniu. Jeden Żyd nie dał podpalać, to go zara na miejscu sołdat bagnetem przebił [...] Wojsko przeszło już na tę stronę miasta. Już jest w Rynku. Ratusz się pali. A teraz podpalają domy na Rynku i ku naszemu placowi* ... .48

Rozstrzeliwania, morderstwa, rabunki sklepów i mieszkań oraz podpalanie domów i całych kwartałów ulic trwały do 22 sierpnia, kiedy to podpalono ostatni dom przy ulicy Nowoogrodowskiej.49 W dniu 16 sierpnia spłonął teatr miejski przy al. Józefiny, koło parku.
........................................................................................
Zniszczenia wojenne Kalisza stanowiły około 29,5% strat całego Królestwa Polskiego. [Według obliczeń dokonanych już w 1918 roku przez Instytut Ubezpieczeń Wzajemnych Budowli od ognia].

Historiografia wojenna uznała Kalisz za najbardziej zniszczone miasto Europy w I wojnie światowej.

W tym miejscu należy podkreślić, że Kalisz był miastem otwartym, które bez walki oddano Niemcom, nie można go więc porównywać ze zniszczonymi miastami leżącymi na linii frontu zachodniego. Jedynym miastem, które w I wojnie światowej tak jak Kalisz zostało barbarzyńsko zburzone przez Prusaków, było belgijskie miasto Louvain [Leuven] nad rzeką Dijle, około 25 km od Brukseli. Gdy w Kaliszu dopalały się zgliszcza ruin, tam w Louvain w dniach 25 i 26 sierpnia 1914 roku rozegrała się tragedia podobna do tej z nad Prosny, a przebiegała ona według takiego samego scenariusza jak w Kaliszu.
.....................................................................................
Niemiecka gazeta wojenna z 1915 roku podkreśliła w swojej korespondencji, że ... ?Nawet gdy zwiedza się Flandrię, nie widać tak zniszczonego miasta jak Kalisz"... .82

W roku 1913 Kalisz liczył 65.400 mieszkańców, w tym 35.279 osób ludności stałej oraz 30.121 ludności niestałej. Stawiało to Kalisz na 6 miejscu w Królestwie, jako poważne skupisko miejskie w jego części zachodniej. Ludność niestałą stanowili poddani Rosji 24.597, oraz cudzoziemcy w liczbie 5.524 osoby
...................................................................................
?ORĘDOWNIK" z 13 września 1914 roku donosił:

?Zajęty przez wojska niemieckie i w perzynę obrócony Kalisz, dawna stolica województwa [..] Miasto rozlegle, czyste z pięknymi ogrodami, było nie tylko jednym z najpiękniejszych, ale takie jednym z najbogatszych miast w Królestwie. Tak oto po tysiącletnim niemal dziedziczeniu miasta od przodków starożytnych płacimy niem teraz ciężkie koszty wojny nie zawinionej. Pomnik dawnych wieków życia Polski, świadek dobrych i złych czasów Rzeczypospolitej, został zaledwie śladem geograficznym. Zgasło ognisko dobrobytu i cywilizacji?"
...........................................................................

http://www.info.kalisz.pl/kal1914/zniszcz.htm


Opowiedziałam Wam historię zamordowania mojego miasta, które częściowo odbudowano w 20 leciu międzywojennym.
Było to 100 lat temu... dawno, ale zdarzyło się, dając przedsmak tego co spotkało Polskę i Polaków w 1939r i potem...wiele polskich miast.  
Przeciwnikom powstania warszawskiego, w zbliżającą się 70 rocznicę, wszystkim tym dzisiejszym mądralom, ocenianiającym ich bohaterstwo jako zbrodnie na własnym mieście, polecam tą historię Kalisza. 
Spłoszony koń i zabłąkana kula niemieckich żołdaków, wystarczyła...
Są miasta, zwłaszcza w Polsce, na których wykonano wyrok, z nienawiści... 

KOMENTARZE

 • I to nasi "sojusznicy" tak się zachowali?...
  Przecież my ich teraz mamy kochać...

  I jak tu żyć, Astro?!

  (5* dałem, żeby nie było jak jakiś pałkarz się trafi)
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:54:37
  Wkleiło się nagranie z you tube?
  Zmienił mi bracik przeglądarkę na Operę i mi nie odtwarza :(((

  Jacy sojusznicy? gorzej się poczułeś?
  Sąsiadów to mamy .... faktycznie jak żyć, chyba mimo wszystko i wszystkim na złość :))
 • @Astra 21:00:15
  Dlaczego "gorzej"? To już było ze mną źle?

  Moje miasteczko (ok 100 km od Twojego) miało więcej szczęścia bo Niemcy uważali je wtedy za swoje. Ostatni raz było palone w czasie Potopu.

  PS. Coś Ci pomotał bo w notce sa jakieś dziwne krzaczki :)
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 21:05:25
  "Po trzeciej wojnie wywołanej przez Niemcy, cały naród niemiecki zmieści się w cieniu młodego dębu".
  Alois Irlmayer. Wizjoner z Tyrolu.

  Bóg nierychliwy ale sprawiedliwy.
 • @Ptasznik z Trotylu 21:12:37
  Podoba mi się ta wizja. Szkopuł jedynie w tym, że to raczej nie Niemcy wywołają tym razem wojnę tylko ci co kiedyś sponsorowali Hitlera.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 21:16:52
  Oni też się zmieszczą pod tym krzaczkiem !
 • @Astra 21:26:47
  Obyś była złotousta :))

  PS. Ale w końcu dowiedziałem się skąd pochodzi tajemnicza Astra :))))))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 21:28:55
  Jak to skąd ??? Z gwiazd :))))
 • @LordConqueror 22:42:13
  Nie trzeba być geniuszem - "financjerzystą" :))
  Wojna już została wywołana a zrobili to twoi idole.
 • @LordConqueror 22:54:19
  To raczej ty udajesz ślepego i oprócz TVN nie oglądasz nic więcej.
  Całe szczęście, ze choć na NEon wpadasz... :))))
 • @LordConqueror 23:16:16
  Tak, przynajmniej stare miasto jest raczej międzywojenne.
  Przetrwały kościoły, tych ogień nie ruszył, grube XIII wieczne mury...
  Sceny do "Nocy i dni" kręcono w Krakowie :(
  Ale w latach powojennych oczywiście robudował się, jak większosć miast :)))
 • @LordConqueror 23:41:34
  Trudno mi powiedzieć, czy piękne... niektórzy twierdzą, że dosyć urokliwe :)
  Piekny to jest Kraków !! Byłam parę razy. Aż głupio mi było wysłuchiwać komplementów od Krakusów w rodzaju, "szacunek dla Kalisza" albo, "my stare miasta" itd :))))
 • @Astra 21:26:47
  O ile pamiętam już raz pod jednym krzakiem siedzieli. "Gorejącym" bodajże...
 • @LordConqueror 23:41:34
  Ha, przejedź się AL. Wojska Polskiego - z pewnością Ci się spodoba.
  Całe szczęście , że ją remontują.

  Kalisz -chyba najbardziej "zmarketyzowane" miasto w Polsce.
  Prywatny handel dogorywa . Ale nie ma się co dziwić. Już dawno upodobali sobie to miasto Ci którzy pracą się nie zhańbią. Ta jest bowiem dla goi.
 • Działania Prusaków były jasne i zrozumiałe.
  Oni z premedytacją mieli wymordować Polaków, by zniszczyć żywioł Polski, żeby po przesunięciu granic nie mieli blisko tego Polskiego miasta.
  Coś na kształt ludobójstwa UPA, też zresztą kierownictwa niemieckiego.
  Nie chcieli wzmacniać żywiołu polskiego w granicach Prus bogatym i zasobnym polskim miastem.
  Zakładanie, że zniszczenie Kalisza spowodowane było "nienawiścią" to oszukiwanie siebie.
  To była zimno zaplanowana zbrodnia z jasno określonym celem.
 • @AlexSailor 13:58:07
  //Oni z premedytacją mieli wymordować Polaków, by zniszczyć żywioł Polski, żeby po przesunięciu granic nie mieli blisko tego Polskiego miasta.//

  Zgoda, ale... czy to właśnie nie jest nienawiść ??
 • @Astra 19:51:09
  Niekoniecznie, choć to bardzo trudne - definiować uczucia.
  Czystki etniczne, wyżynanie elit robi się nie dlatego, ze ktoś zieje zwierzęcą nienawiścią. Robi się to z powodów jak najbardziej pragmatycznych, na zimno. Jest tylko wyrachowanie no i oczywiście okrucieństwo. Nienawidzić można teściową ale jej się (zwykle) nie zabija.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:58:26
  No to ja widocznie z innej planety jestem ...
  Wyrachowanie i okrucieństwo, które prowadzi do niszczenia i eksterminacji mieszkańców... to nie jest nienawiść??
  Teściowych z reguły się nie lubi, dlatego bidulki jakoś przetrwały :))))))))))
 • @Astra 20:09:41
  No dlatego mówię, że trudno definiować takie sprawy.
  Ja tak to widzę.
  Uważam, ze stratedzy, którzy planują takie bestialstwa to nie są ludzie chorzy na nienawiść. Powodują nimi inne motywy.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:51:24
  //Uważam, ze stratedzy, którzy planują takie bestialstwa to nie są ludzie chorzy na nienawiść.//

  No to mi wszystko wyjasniłeś, nie ma co!
  To czym jest takie bestialstwo, jak nie chorobą i to straszną... ??
  Dla mnie właśnie z nienawiści wypływają takie uczucia, jak wyrachowanie i bestialstwo, a Ty mi piszesz, że...... no właśnie z czego??
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:51:24
  Kurna, nno zwątpiłam, przez to Twoje "definiowanie" :)))

  //Zbrodnia nienawiści (ang. hate crime, bias crime) – akt przemocy werbalnej (zob.: mowa nienawiści) lub fizycznej, wynikający z antyspołecznych uprzedzeń, przejawianych względem danych grup społecznych[1]. Może wiązać się z dyskryminacją ze względu na: płeć (lub tożsamość psychoseksualną), rasę, religię, orientację i niepełnosprawność, bezdomność, pochodzenie etniczne i narodowość, wiek, przekonania polityczne lub filozoficzne//

  I co? :)))
 • @Astra 21:25:28
  Prawdopodobnie to ludzie chorzy na władzę. Prawdopodobnie szczerzy patrioci swojego narodu. Ale patrioci zdegenerowani, szowiniści i psychopaci. Dlatego nie mają skrupułów w mordowaniu tych, którzy stoją na drodze do szczęścia ICH narodu. To z pewnością dewiacja.
  Człowiek opętany nienawiścią nie myśli racjonalnie, co najwyżej zabije w afekcie. Ten kto planuje eksterminację innych robi to z zimną krwią, premedytacją wierząc przy tym, że służy swojemu krajowi czy religii.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 21:37:42
  //Człowiek opętany nienawiścią nie myśli racjonalnie, co najwyżej zabije w afekcie.//

  No właśnie... jeśli chodzi o zniszczenie Kalisza, nie natrafiono na żaden ślad, dokument, wypowiedź, nic, co by świadczyło o jakiejś zaplanowanej decyzji zniszczenia miasta... oni tą nienawiść musieli już w sobie mieć!

  Aaale dobra, niech będzie... dewianici? może być, cała ta "rasa"szwabska jest jakaś nieludzka...
 • @Astra 21:46:56
  //cała ta "rasa"szwabska jest jakaś nieludzka...//

  Zgadzam się. Dziwne jest jednak to, ze prawie każdy z nich wzięty z osobna wydaje się normalny, taki jak inni. Dopiero w kupie budzą się w nich bestie.
  Szkoda, ze tak mało się o tym mówi i pisze. Przecież oni okłamują nie tylko nas ale całą Europę.
  Powinno się uważnie przyglądać wszystkim tym, którzy korzystali z niemieckich stypendiów, grantów na uczelniach, finansowania z niemieckich fundacji. To wydaje się wszystkim normalne i nie budzi żadnego oburzenia. Przecież nawet prasa w Polsce w większości jest niemiecka. To co tam robią polscy dziennikarze? I czy to jeszcze w ogóle polscy dziennikarze? Przecież wiadomo, że to wydawca/właściciel określa linię programową pisma. Każdy Fakt czy Super Eks. to nie NEon, gdzie każdy może napisać co chce, najwyżej się ośmieszy.
  Tam każdy "skandal" jest wnikliwie analizowany i odpowiednio podawany gawiedzi. A, że te brukowce kosztują mało, mają wielkie tytuły i dużo zdjęć to trafiają do szerokich mas idiotów a z w miarę normalnych robią idiotów.
  To są prawdziwe niebezpieczeństwa, na które nikt nie zwraca uwagi.
  Ruska też trzeba pilnować ale to nie on zarządza naszymi mediami czy gospodarką.
  Niemcy podporządkowały już sobie praktycznie całą Europę i teraz chcą się zerwać ze smyczy USA, naczelnego bandyty światowego.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:08:57
  To niestety nie tylko brukowce. Jakiś czas temu czytałam, że Axell jest właścicielem właściwie 90% polskiej prasy, nawet Bruksela podobno jakieś pismo do naszych wysłała, że to jest wbre jakiś ich unijnym normom ...
  Wbiłam sobie przed chwilą "nacje lubiane i nie przez Polaków" i zobacz co na temat niemiaszków drukują:

  //Niemcy są szczególnie lubiani przez osoby w wieku od 30 do 39 lat, pracujące umysłowo i popierające Platformę Obywatelską. Nie lubią ich najsłabiej wykształceni Polacy. //
  http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/444995,sympatie-polakow-ukraincy-na-szarym-koncu-niemcow-lubia-wyborcy-po.html

  A teraz o właścicielach tego ... wcale nie brukowca, musiałam się naszukać :))

  //Podejmując decyzję w sprawie jego następcy, oprócz Wróblewskiego udziałowcy "DGP" brali też pod uwagę m.in. Jarosława Srokę (b. naczelny "Gazety Prawnej") i Tomasza Lisa (autor "Tomasz Lis przedstawia w TVP2).

  Kobosko kierował "Dziennikiem Gazetą Prawną" od samego początku. Gazeta powstała po połączeniu dwóch tytułów: "Dziennika Polska Europa Świat" i "Gazety Prawnej". Zadebiutowała w 2009 r. po tym, jak w czerwcu ub.r. porozumieli się wydawcy obu tytułów: Axel Springer objął 49 proc. udziałów w spółce Infor Biznes, wnosząc do niej "Dziennik" oraz serwis internetowy Dziennik.pl. Wcześniej Kobosko był m.in. redaktorem naczelnym "Newsweek Polska".//
  http://wiadomosci.gazeta.pl/http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,7598759,Wroblewski_pokieruje__Dziennikiem_Gazeta_Prawna_.html

  Zobacz jak sterują gnoje, że niby tylko idioci ich nie lubią, a idioci... to niestety czytają :((l
 • @Astra 22:29:05
  Sama widzisz...
  Ja sądzę, że ten nagły wysyp "banderowców" w polskim necie to tez ich sprawka. mają w tym cel i maja na to kasę. a, że ruscy nagrabili sobie u nas nieźle przez wieki to teraz są takim "czarnym ludem", którym łatwo straszyć i grać na emocjach.
  Zaraz po tzw. odzyskaniu niepodległości przez Ukrainę (która zawsze była sztucznym tworem i teraz to widać jak na dłoni) personel ambasady w niemieckiej był najliczniejszy ze wszystkich ich placówek, z Waszyngtonem i Moskwą włącznie. Co ich tam tylu robiło przez tyle lat?
  W Monachium schronili się najgorsi ukraińscy naziole, było ich tam więcej niż w USA.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:08:57
  //Dziwne jest jednak to, ze prawie każdy z nich wzięty z osobna wydaje się normalny, taki jak inni. Dopiero w kupie budzą się w nich bestie//

  Tak właśnie ich charakteryzował mój Ojciec.
  Mówł jeszcze, że tylko w kupie i tylko kiedy wygrywają, kiedy są górą, tak jak teraz w europie.
  Kiedy przegrywają... porównywał nasze wojsko po przegranej kampani wrześniowej, szli przygnębieni ale dumni... tak wspominał tamte czasy...
  Natomiast Niemcy, których oglądał w Niemczech po wejściu Amerykanów... to "wstyd było na to patrzeć, czołgali się dosłownie krzycząc Hitler kaput!"
  Zapamietałam te jego smutne i gorzkie ale jakże prawdziwe wspomnienia...
  Jesteśmy ich przeciwieństwem, dlatego nigdy się nie porozumiemy.
  Za komuny nie fikali, bo stała za nami siła militarna naszego wojska i niechęć Polaków wyrażana otwarcie, a teraz ....jest tak jak piszesz.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:40:43
  // że ruscy nagrabili sobie u nas nieźle przez wieki to teraz są takim "czarnym ludem", którym łatwo straszyć i grać na emocjach//

  Polacy, co jest dziwne i może niezrozumiane, tak uważam, wcale sie Rosjan nie boją.
  Czy nas rozgrywają? na pewno próbują.
  Odnośnie Ukrainy, to zgadzam się, to jest miejsce, gdzie mogą sobie niemiaszki pogrywać, aby osłabić właśnie nas jako państwo... to wszystko źle wygląda.
 • @Astra 22:47:57
  //Polacy, co jest dziwne i może niezrozumiane, tak uważam, wcale sie Rosjan nie boją.//
  Jasne, że się nie boimy!
  Ktoś jednak chce w nas usilnie ten strach zaszczepić a samemu zostać w cieniu. I ja myślę, ze to są właśnie Niemcy.
  Historię już "prostują" a pomagają im w tym wydatnie Żydzi (sami mają zresztą tam ogromne wpływy). Wyobraź sobie, ze po wojnie wyjechało z Polski do Niemiec więcej Żydów niż do Palestyny. Tak lgnęli do swoich oprawców?

  Nas napuszczają na Rosję, my dostajemy po dupie ekonomicznie a niemiaszki kręcą sobie spokojnie lody. Zawsze się przecież dogadają, nie?
  Węgrzy, Czesi i Słowacy są sto razy mądrzejsi i sprytniejsi.
  No ale u nich pewnie rządzą miejscowi a nie jak u nas ci co udają Polaków.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 23:01:28
  //Węgrzy, Czesi i Słowacy są sto razy mądrzejsi i sprytniejsi//

  Lekutko się z Tobą nie zgodzę :))
  To są małe nacje i mają tego świadomość, natomiast my...jesteśmy na pewno rządzeni przez chołotę, która zwyczajnie chce nas zniszczyć.
  Powinniśmy obecną sytuację rozegrać nawet z "diabłem" na naszą, polską korzyść, a gramy dla wszystkich, tylko nie dla samych siebie, tak uważam.
  Ty się na pewno nie zgodzisz, ale Marszałek by sie przydał!! :))))
  I wiesz co? przeraża mnie ten brak lęku przed ruskimi, oni jednak też są niebezpieczni i tyle krzywd... tyle, że ja się ich też nie boję :))
 • @Astra 23:10:22
  Brak lęku jest czymś złym???
  Oczywiście, że musimy mieć oczy dookoła głowy ale to nie znaczy, że mamy popadać w paranoję.

  Marszałek też by się przydał. Trochę :))) Żeby jeszcze trochę lepiej się prowadził...:)
  Ale to mu jestem w stanie wybaczyć, krew nie woda, nie?
  Gorzej jak ktoś ma tylko kota, na kobyłę nie potrafi wsiąść a pretenduje do miana męża stanu.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 23:21:54
  //Gorzej jak ktoś ma tylko kota, na kobyłę nie potrafi wsiąść a pretenduje do miana męża stanu.//

  Może chociaż w jego otoczeniu są jacyś mądrzy goście, o których nie wiemy...może coś mu przetłumaczą ? nie wiem, wcale jego fanką nie jestem,ale inaczej jak Ty uważam, że najgorsze co nas spotkało, to obecne ćwoki, oni... wydaje mi się... służą każdemu, obrzydliwe....

  //Marszałek też by się przydał. Trochę :))) Żeby jeszcze trochę lepiej się prowadził...:)//

  Zawsze uważałam, że miał za "wielkie" serce :))))))))))))))
 • @Astra 23:32:05
  //Może chociaż w jego otoczeniu są jacyś mądrzy goście...//

  Tiaaa... Nikt mądry nie ma szans zajść za wysoko bo go "wódz" zaraz utrąci. Chorobliwie zazdrosny i podejrzliwy jest. Zobacz jakimi miernotami się otacza? Ziobro i Kurski żadnymi asami intelektu nie są ale zobacz jak się skończyło ich parcie do przodu.
  Do partii też przyjmują po znajomości. I to też nie można być za mądrym bo taki schemat jaki stosuje boss jest powielany w terenie.
  Syf a nie partia. To już Tusk jest sprytniejszy. I pewnie dlatego ciągle go ogrywa.

  //to obecne ćwoki, oni... wydaje mi się... służą każdemu, obrzydliwe....//

  Oni wszyscy to ćwoki i każdy służy swojemu panu.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 23:40:21
  Masz rację, że utąca :(

  //Według dziennika "Rzeczpospolita" ojciec Tadeusz Rydzyk naciska na Prezesa PiS na co najmniej trzy "jedynki" dla swoich faworytów. I tak w Lublinie listę PiS otwierałby prof. Mirosław Piotrowski, w Łodzi Urszula Krupa, a trzeci polityk, na którego stawia ojciec Rydzyk to Andrzej Jaworski, który startuje z regionu kujawsko-pomorskiego. Dla nich ojciec dyrektor chciałby "jedynki". Co na to Jarosław Kaczyński? Jak na razie Prezes PiS nie ma ochoty na takie rozdanie kart,//
  http://www.fronda.pl/a/zgrzyt-na-linii-kaczynski-ojciec-rydzyk,34870.html

  Jak się wycwanił, kiedy media Rydzyka pomogły lansować ta partię...
  A Tusk nie jest sprytny, to jest gość który się boi... ten strach widać 1l
 • @Astra 23:57:24
  Tusk samym strachem pokonuje Kaczora?
  Strach pomyśleć co by było, gdyby się nie bał :)))

  A Rydzyk niech lepiej nie wpycha paluchów do polityki. Nie jego działka.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 00:01:41
  //A Rydzyk niech lepiej nie wpycha paluchów do polityki. Nie jego działka.//

  Taak, a niby dlaczego?? bo "polskie media" zrobiły z niego oszołoma, bo ksiądz nie ma prawa mieć wpływu na sytuację swojego kraju??
  Wpisujesz się w narrację ninyanonimowej, że polski Kościół to wróg, a pana ma w Watykanie??
  Żeby była jasnośc, ja się z tym nie zgadzam, a na antenie RM słuchałam wiele razy mądrych ekspertów w różnych dziedzinach, którzy przydaliby się w obecnej sytuacji.
  Słuchałeś? dlaczego się tak po TVNowsku wypowiadasz??
 • @Astra 00:09:43
  Kiedyś bardzo dużo słuchałem RM i faktycznie bywali tam mądrzy ludzie.

  //że polski Kościół to wróg, a pana ma w Watykanie??//

  Co Ty mi tu imputujesz?? Jaki wróg?
  Każdy ma do uprawiania swoją działkę. A z tym 'panem w Watykanie" to 100% racja.
  Dlatego Kościół ma się martwić jedynie o moja grzeszną duszyczkę. O polityce sam będę myślał.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 00:19:56
  Tam w dalszym ciągu zapraszani są wybitni znawcy w swoich dziedzinach, właśnie prawdziwa elita...

  //Dlatego Kościół ma się martwić jedynie o moja grzeszną duszyczkę. O polityce sam będę myślał//

  Chciałbyś co? :))) a ja myślę, że o swoje grzeszne duszyczki to właśnie lepiej martwmy się sami, a do polityki wszyscy mądrzy ludzie jak najbardziej powinni sie wtrącać, łącznie z mądrymi duchownymi ...
  Nieważne, że się z tym nie zgadzasz, to ja mam rację! :))
 • @Astra 00:26:35
  Nie mam nic przeciwko, żeby ksiądz zapisał się do partii, stanął do wyborów i nawet je wygrał. Manipulowanie polityką, wykorzystując majestat i autorytet Kościoła to całkiem inna sprawa. Żołnierzom też nie oddaje się kontroli nad armią.

  //to ja mam rację! :))//

  Czasami tak. Ale nie tym razem :)))))))))))
 • ----------WTRĄCANIE SIĘ KSIĘŻULKÓW
  http://bialczynski.wordpress.com/slowianie-tradycje-kultura-dzieje/zblizenie-polska-rosja/papiestwo-i-narodziny-nienawisci-polsko-rosyjskiej-czyli-jeszcze-o-latach-1610-1612-i-o-kontrreformacji/
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 08:33:21
  Jakie znów "manipulowanie polityką"?? i co za bzdury z tym zapisywaniem się księży do partii?? stawaniem do wyborów!!
  Nic takiego nie ma miejsca... o czym Ty w ogóle piszesz??
  Odmawianie im prawa do troski o naszą przyszłość, to jest ... nie w porządku.
  Czyli jak?? mogli ginąć we wszystkich wojnach, być prześladowani... ale miejsce klechów jest w Kościele?? i nie ma znaczenia, że to często wykształceni i mądrzy ludzie ??
  Znaczy jak Spirito zajmuje się polityką to jest oki, ale ksiądz już nie??
  Nie masz racji, masz swoje poglądy na ten temat, a to nie to samo ...
 • @ninanonimowa 10:25:31
  Już sie przestań tak martwić o tą Rosje, bo to żałosne nina !!
 • @LordConqueror 21:10:32
  No co Ty Lordzie? :)))
  Jak to czemu? Może, żeby czasami pogadać z kimś inteligentnym??
  Między innymi z Tobą :))))))
 • @LordConqueror 21:25:05
  // Swoimi tekstami masz wpływ tylko na przypadkowych ludzi. //

  No właśnie !! :)))
 • @LordConqueror 21:35:03
  Dlaczego myślisz, że tak mało jest takich ludzi??
  Moim zdaniem od jakiegoś czasu jest coraz lepiej z tymi naszymi polskimi wartościami.
  Jestem pełna optymizmu obserwując podejście młodych.
  Jeszcze kilka lat temu, myślałam, że te wartości zanikną zupełnie, ale nie.........
 • @LordConqueror 21:57:21
  Aha! o tych wewnątrz piszesz? :)))
  Środowisko faktycznie specyficzne, ale z niektórymi można wspólny temat znaleźć.
  Nie przeżywaj tego tak osobiście, bez przesady...
  Znów Ci ktoś "dokopał" ? :))
 • @LordConqueror 22:13:20
  // Nie lubię koszerności, w żadną stronę. Ani fałszywych pozorów przyjażni.//

  Ktoś Ci jednak dokopał :)) i jaki znów obciach odczuwasz?
 • @LordConqueror 22:31:14
  Coś jest na rzeczy, ale nie ma sprawy, nie chcesz, nie pisz :))
  Nie śledzę wszystkich Twoich komentów, dlatego zapytałam...
  Dziwię się jednak, że do tej pory nie założyłeś bloga.
  Masz wiele wiedzy i sporo do powiedzenia na różne tematy, pomyśl o tym !! :)))
 • @LordConqueror 22:45:32
  Sprawdź jak wchodzisz w swoje konto, tam chyba powinno być, że chcesz wystąpić o rangę blogera.
  A najlepiej napisz na PW, ja pisałam do Pluszaka, był tutaj jednym z adminów, nadał mi sam numer i za godzinkę już byłam "czerwona" :)))
  Najlepiej napisz do spiritka, on chyba będzie wiedział lepiej :)
  Jestem przekonana, że miałbyś naprawdę wiele do powiedzenia, noo i wtedy to Ty możesz banować, nie Ciebie ... żartuje oczywiście :)))
 • @LordConqueror 23:02:39
  No coś Ty, zostaniesz najmłodszym blogerem na neonie :)))
  Jeżeli blogowanie nie jest dla Ciebie, to ja nie wiem dla kogo jest...
  Uważam, że byłbys bardzo dobrym blogerem, naprawdę...
  Zakładaj i już, potem będziesz myslał o czym i ile będziesz pisał.
  Zawsze z przyjemnością wpadnę poczytać !!
 • @LordConqueror 23:11:46
  Ale się dajesz prosić :))))
  Wystąp o rangę, chyba dostaniesz, jesteś już dosyć długo komentatorem.
  A co do wiedzy, nie ubliżając nikomu (sobie również) to rózne tutaj już wpisy czytałam, niekoniecznie mądre...
  We wpisach nie zawsze chodzi o to, żeby przeprowadzić jakieś studium:))
  Czsami krótka notka spełnia swoją rolę najlepiej.
  No nie bądź taki :)))))
 • @LordConqueror 23:31:31
  Nie przejmuj się Spiritkiem, on uwielbia się kłócić :)
  Nie wyrzuciliby Cię, ja tam rusofobka jestem i jakoś przeżyłam.. to i Ty dasz sobie radę. Pod tym względem jest tutaj nienajgorzej, z cenzura znaczy.

  //Z niektórymi (sławnymi uczonymi cywilizatorami albo słynnymi korespondentami wojennymi) nawet nie mogę polemizować.//

  Możesz i całkiem dobrze sobie radzisz, własnie dlatego powinienes pisać na "swoim" :))
  Korespondent wojenny... dobre:))) też mam bana u niego i co??
  On przeżywa każdą jedynkę, dziwny jakiś :))

  Wiesz co? Ty się z tym prześpij i pomysl jutro poważnie.
  Dobranoc Lordzie :)
 • @LordConqueror 23:41:35
  Nooo, wiekszośc faktycznie ma takie skrzywienie jak piszesz, jak się nie zgadzają to żyd i koniec dyskusji :))
  Ale Ty też potrafisz czasem dać do wiwatu, od kacapów wyzywając.
  To potem z różnicy poglądów robi sie jatka, niestety.
  W każdym razie dalej uważam, że powinieneś pisać bloga.
 • @Astra 19:31:27
  Ja im nie odmawiam prawa do "troski".
  Cieszę się niezmiernie, że się troszczą.

  Tylko, że między nami jest zasadnicza różnica. Oni są w uświęconym stanie kapłańskim a my, biedne żuczki, mamy zawiadywać ziemskim padołem.
  Tak powiedział Pan.

  //mogli ginąć we wszystkich wojnach, być prześladowani...//
  Nie tylko Oni. Inni też ginęli. I byli prześladowani.

  //Znaczy jak Spirito zajmuje się polityką to jest oki, ale ksiądz już nie??//

  Dokładnie tak!

  Jakby Spirito chciał zająć się grzeszną duszyczką Astry toby został księdzem.

  //Nie masz racji, masz swoje poglądy na ten temat,//

  Mam :)))))))))))))) Rację, oczywiście.
 • @LordConqueror & Astra
  //Po pierwsze, to jamam słabą wiedzę, przez ostatnie 20 lat przeczytałem nie więcej niż 5 książek i to słabych//

  Nie prawda Lordzie, masz ogromną wiedzę.
  Może trochę źle ukierunkowaną, zbytnio zahaczasz o "ideologię" ale twoje komentarze są tak sążniste, że czasami muszę je rozbierać na 3x.

  Nie kryguj się tak! Pisz!
  Wszyscy czekamy na twoje teksty.
  --------------------------------------------------------------------------------------

  Astro!

  Nasz WIRTUALNY kolega Lord przechodzi chyba jakiś kryzys tożsamości...
  Pomóżmy mu wyjść z tego dołka.

  Ty masz więcej czasu i cierpliwości ode mnie. W końcu to Ciebie Pan Bóg stworzył Kobietą...

  Liczę na Ciebie :))

  PS 2

  A kiedy w końcu zdradzisz mi swoje imię? No... Ze chrztu...

  Astra brzmi dumnie :)
  A co dalej?...
 • @LordConqueror 23:32:12
  //Ja jestem kontrariański, przekorny, musiałbym się ciągle kłócić ze Spiritkiem. :((( Pisać możnaby tylko z inspiracji tekstami, które tu się publikuje. Nie chcieliby tego. Wyrzuciliby mnie. Z niektórymi (sławnymi uczonymi cywilizatorami albo słynnymi korespondentami wojennymi) nawet nie mogę polemizować. Bo mam bana ''za żywota''//

  Co dziś paliłeś?

  Zmień kiosk.

  //Pisać możnaby tylko z inspiracji tekstami, które tu się publikuje.//

  I za to masz w mordę. Jak cię tylko spotkam.

  Proponowałem ale nie chciałeś. Boisz się czegoś?...

  Tu każdy pisze co chce i na własną odpowiedzialność.
  Najwyżej komentatorzy go rozjadą.
  Tego się boisz?
 • @LordConqueror 11:06:49
  Widzisz lordzie, ja w moje akcje inwestuję już ponad 30 lat.
  I one na pysk nie polecą. Z domu je wziąłem. Są pewne.

  Na moje "nerwy' (a są takie?) nie zwracaj uwagi. Jak mi podadzą nie taki obiad jak zamówiłem, albo nie będzie spełniał moich oczekiwań... No to wtedy jest kłopot.
  A cała reszta?... zabawa :))

  Jaka 'groźba karalna"?... wyluzuj. Jak mogę komuś grozić, któremu parę razy proponowałem spotkanie (telefoniczne albo w realu) a mnie olał. O tobie mówię lord.
  No to jak będzie/
  Masz na PW mój nr. Co z tym zrobisz?... :))))))))))
 • @LordConqueror 11:37:28
  //Wszystko po kolei Spirito. Na wszystko jest czas pod słońcem.//

  No właśnie :))))))))))))))
 • @LordConqueror 11:44:10
  //Dlatego każda złodziejska elyta zwalcza cywilizację ...//

  Masz rację.
  Dlatego zawsze trzymam się z daleka od ośrodków, które próbowałyby na mnie wpływać.

  SL jestem :)))))


  //Na wszystko jest czas pod słońcem.//
  Ryli?... :)))))))))))))))))
 • @LordConqueror 11:44:10
  No zobacz lordzie.
  Dostałeś mój nr komury na PW i nie dzwonisz?

  Ja rozumiem Astrę, w końcu Kobieta, pewnie młódka jakaś i może się obawiać.
  Ale ty??????

  No nie błaźnij się...
 • @LordConqueror 12:01:43
  Tere fere kuku bajka :)))))))))

  Zwykła uprzejmość nakazuje wymienić namiary.
  Jak widzę, nie stać cię na to.

  Dla kogo pracujesz?
 • @LordConqueror 12:20:03
  Ok. Ja mam trochę większe spektrum.

  Ale ty?
  Boisz się?
  Wstydzisz się?

  To co w końcu?...
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 01:13:07
  //Ja im nie odmawiam prawa do "troski".
  Cieszę się niezmiernie, że się troszczą//

  No widzisz spiritku, tak właśnie napisałam, że nie masz racji, masz tylko swoje poglądy na ich temat :))))))))))))))))

  //Jakby Spirito chciał zająć się grzeszną duszyczką Astry toby został księdzem//

  Moja biedna grzeszna duszyczka mogłaby tego nie przeżyć :(
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 01:30:24
  //Nasz WIRTUALNY kolega Lord przechodzi chyba jakiś kryzys tożsamości...
  Pomóżmy mu wyjść z tego dołka.//

  Robię co mogę, ale nie wiem czy też nie przyłożyłeś do tego ręki.

  //Astra brzmi dumnie :)
  A co dalej?...//

  Dalej... to liczę na jakieś skromne życzenia 26 lipca :))))))
 • @LordConqueror 12:20:03
  I masz rację Lordzie :) !!
  Też tak mam. Posłuchaj do dla Ciebie ode mnie :))))

  http://www.youtube.com/watch?v=C1sQPTDvSWI
 • Astra aka47 Anna
  .
  Dzizess rewelacja muzycznego geja ..fantastyczne jak mozna bylo polozyc Franka Sinatre na glebie i skopac tekstem . Wokal jeszcze ujdzie w tloku , gdzie ludzi nie ma .Aluzja szyta gruba nicia ,
  Anno....
  8-))))))
 • @Astra 12:45:21
  26 ????

  To jak moja teściowa...

  //Moja biedna grzeszna duszyczka mogłaby tego nie przeżyć :(//

  Łej tam... :))
  Dalibyśmy sobie radę :)))

  //... ale nie wiem czy też nie przyłożyłeś do tego ręki.//

  No pewnie, że przyłożyłem!
  Próbuję lorda wyciągnąć na jakieś piwko, nawet dałem mój nr tel a on się miga i karmi mnie frazesami. Boi się czy co?... Musi, ma coś na sumieniu...

  Ciebie nawet nie ośmielam się prosić o taką łaskę...

  A jak się po przyjaźnimy (oczywiście wirtualnie) przez rok, to zadzwonisz do mnie?....

  PS. A ten lordzik nie dzwoni.
  A może to jakiś minister i się wstydzi?

  Była tu kiedyś tak SuperRednaczka, córka jednego promitentnego ministra PO.
  I zgadnij kto się do niej ślinił i tatusia przez nią pozdrawiał?
  kogucik z pisu... :)))))))))))))))))
 • @Max von Stirlitz 13:01:43
  No fakt, Sinatra jest jedyny, ale jakoś po polsku lepiej się słucha :))

  //.Aluzja szyta gruba nicia //

  Boszszsze, posłuchaj bez aluzji ! :))
 • @LordConqueror 12:52:22
  No dobrze. Jesteś szczęściarzem, który nie ma telefonu. Też bym tak chciał...
  Ale możemy przecież pokorespondować. Kiedyś tak się robiło.

  (potem się okaże, że u ciebie na wsi nie ma kopert a znaczki przywożą 1x na rok :))

  Bawisz mnie ptysiu :)))))))))))))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 13:02:29
  //I zgadnij kto się do niej ślinił i tatusia przez nią pozdrawiał?
  kogucik z pisu..//

  Sie nie przejmuj on się ślini do kogo należy, więc odczep się od niego.
  Na piwko mnie nie zapraszaj, bo ja piwka nie lubię :((
  A po roku jak się zaprzyjaźnimy oczywiście... zadzwonię do spiritka,
  spoko :)))
 • @Astra 13:10:45
  //...on się ślini do kogo należy///

  kogucik taki sprytny jest?...

  No nie gadaj... LPR dobił ja tylko się zapisał.
  Pis rozpracowuje teraz.
  I mówisz, że równolegle atakuje popaprańców?...
  No nie wierzę... Co za kogut...
 • @Astra 13:07:44
  To ulubiona piosenka , po angielsku oczywiscie , grana i spiewana na pogrzebach w prowincji Szkocja , terytorium Wyspy krölowej Elki .
  Skad Ann masz takie informacje , pracujesz dla MI7 ?
  A lordzik niech sobie zyje , czemu chcesz usmiercic wolnego biedaka , masz jakies prywatne motywy ??
  Dualizm tozsamosci to nie powöd do egzekucji , ale skoro masz zlecenie , rozumiem mlödka Ann, trzeba jakos zarabiac na zycie .
  Zeby zyc ktos musi umrzec .
 • @Astra 13:10:45
  Wiesz co La Luno? Chyba będę musiał prosić o wybaczenie kogucie.
  Skoro on taki harpagan...

  Wstaw się za mną.... Plissss...
 • @Max von Stirlitz 13:20:45
  //To ulubiona piosenka , po angielsku oczywiscie , grana i spiewana na pogrzebach w prowincji Szkocja , terytorium Wyspy krölowej Elki //

  A co mnie obchodzi, co te dziwolągi od Elki na pogrzebach grają?
  A u was Helmuty co grają na pogrzebach? :)))
  Lordzik jest w porządku i to raczej nie ja chcę go uśmiercić.
  Dołują go niektórych wypowiedzi na neonie, Ty też mu czasem dowalisz, chcesz go wpędzić w depresję?
 • @LordConqueror 13:21:04
  //Kiedyś może zaproszę Cię do mnie, a na razie bez odbioru. Mam robotę.:)))//

  tiaaa ... :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

  PS. A nie wstyd ci?....
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 13:20:09
  //I mówisz, że równolegle atakuje popaprańców?...//

  Co Ty wypisujesz, kombinujesz, dorabiasz, nic takiego nie "mówiłam"
  Chyba jednak nie zadzwonię do Ciebie :(
 • @LordConqueror 13:30:56
  Spoko. Rzut beretem z Dolomitów.
 • @LordConqueror 13:18:37
  -Bylem tam kilkanascie lat Müller - roztropnie zauwazyl Max .
  Ale muzyczka jest spoko-loko .
  A sam Michalek , spotkalem goscia w Krokodylu ,knajpa na Staröwce w warszawce , i dziwnie sie zachowywal . Szacunek dla sztuki scenicznej pozwolil nam obu zachowac dystans do sytuacji .
  Yeahhhhhhh , stare dobre czasy Müller .Wtedy sie pilo i zylo , a teraz ?
  Ilustracja filmowa z broda dla zrozumienia Müller --0.42 -1.23 :
  https://www.youtube.com/watch?v=vGVpdN404pI
 • @Astra 13:30:04
  //...wypisujesz, kombinujesz, dorabiasz,.../

  Nic nie kombinuję.
  Sam mówił, że był w LPR.
  Teraz zeznał, że jest w pisie.
  Ślini się do córki ministra popaprańców. (chcesz cytacik?)

  No to dlatego stawiam na kogucika!
  Co za gostek...

  (ale nie przejmuj się, niestety już nie zagląda na NEon24.pl .... sam se poszedł)
 • @LordConqueror 13:36:24
  //Dobra, jesteśmy umówieni.//

  Tak? A kiedy i gdzie?

  Bo muszę sobie w kalendzrzyk wpisać :))
 • @Astra 13:28:07
  Ja ?
  w zyciu , nie lordzika to bardzo fajny jorgus Ann , tak tylko dyskutujemy po mesku o sprawach zyciowych .A ze mamy röznice zdan co do patrzenia na ten sam punkt . To jest to tak jak z facetem co przyjechal z Radomia do Capetown . Widzac ilu ludzi chodzi boso , stwierdzil , ze tutaj buty z Radomia nie znajda nabywcöw , bo ludzie chodza boso .
  Yeahhhhh
  Pani terapeutka w czerwonych szpileczkach i czarnych cos tam cos tam , pytam bo nie wiem ? Ile kosztuje seans i czy akceptowane sa karty kredytowe ??
  8-))))
 • @Max von Stirlitz 13:48:34
  Żadna tam terapeutka, sami sobie chłopaki radźcie:))
 • @Max von Stirlitz 13:48:34
  Aaale znam takiego TERAPEUTĘ, tutaj masz ... za darmo :))))))

  http://www.youtube.com/watch?v=Y348--bdjTI
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 13:40:00
  //Ślini się do córki ministra popaprańców. (chcesz cytacik?)//

  Te "pozdrowienia dla tatusia"?? to ma być ślinienie?
  I tak właśnie faceci tworzą pierdoły :)))
 • @LordConqueror 13:47:37
  //Dam Ci znać:)))//
  Przy świadkach mówisz.

  Max może ci odpuści ale LaLuna nie! :)))
  (wiem, że to poważna dziewczyna)
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 14:11:31
  8-))))))))))))))))))))))))))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 14:11:31
  //(wiem, że to poważna dziewczyna)//

  Co Ty tam wiesz !! :))))))))
 • @Astra 14:05:11
  //
  Te "pozdrowienia dla tatusia"?? to ma być ślinienie?//

  No pewnie, że nie...
  To tylko takie "oczko"

  A swoją drogą... skąd się kogucik zna się z tym (byłym) ministrem PO?...

  A może on tak na wszelki wypadek? No wiesz, wasz 'niepisany boss dyletantów" już tak się zbłaźnił, że tylko kogucik z nim gada. Wasz były boss teraz staje na dwóch łapkach przed tow. Targalskim. Kiedyś podskakiwał na dźwięk "Opara" ( "panie Ryszardzie' "ach Panie Ryszardzie"... Potrzebne cytaciki?...:)
  A może wybierzcie jakiegoś nowego "nieformalnego szefa'?
  "Klub Dyletantów" cały czas jest na NEon24.pl ....
 • @Astra 14:25:36
  //Co Ty tam wiesz !! :))))))))//

  Upieram się przy swoim.
  A ja znam się na ludziach.
  Na Kobietach też :))))))))))))
 • @Astra 14:25:36
  Hej LaLuna , a co sie tak zapowietrzylas ? Oddychaj , oddychaj gleboko...,
  ksywa wyborna LaLuna bardzo mie sie podoba , moge tak Ciebie od dzis nazywac , prosze..8-))) ?
  Muzyczka jest bjuti- fiuri jak möwia miejscowi . Romantycznie - pragmatyczna dziewczyna jestes ..
  I tak właśnie faceci tworzą pierdoły :)))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 14:33:15
  //A ja znam się na ludziach.
  Na Kobietach też :))))))))))))//

  Jaki dowcipny!!
  Nieskromnie odpowiem, bo jakoś nie mogę się nauczyć skromności:(
  że na ludziach, wśród których trafiają sie faceci, to ja się znam lepiej niż Ty na kobitkach :))))))))))))))))
 • @Max von Stirlitz 14:41:34
  //Romantycznie - pragmatyczna dziewczyna jestes ..//

  Coś jest na rzeczy, nie jesteś pierwszy, który tak mnie zdiagnozował :)))
  Jak chcesz to sobie pisz ksywy jakie chcesz, ale gdzie księżycowi do gwiazd !!!
 • @Astra 14:50:01
  Tak sobie jakos pomyslalem LaLuna
  A co myslisz o typie kobiety patrz od 2.20 do 3.27 czy tez jest romantycznie-pragmatyczna , pytam bo nie wiem ???
  https://www.youtube.com/watch?v=1KUobbhz7E8
 • @Astra 14:47:28
  // wśród których trafiają sie faceci, to ja się znam lepiej niż Ty na kobitkach ://

  No to się zdziwisz...
  1,2,3,4,5, no... To tylko najbliższy krąg. (kochanek nie mam ale jakbym miał to byłaby masakra) Dla Ciebie oczywiście :))))

  Więc nie podskakuj, młoda:))))))))))))
 • @Max von Stirlitz 14:56:22
  Myślę, że nie jest :)))
  Ale ta i owszem :)))

  http://www.youtube.com/watch?v=dD9ibE56B2E
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 14:59:52
  Sam nie podskakuj, młody :))))
  I co udowodniłeś, że potrafisz liczyć!!
 • @Astra 15:15:19
  Nie... policzyłem jedynie Kobiety z najbliższego otoczenia. Masakra...
  Ile Was jest?...
  Gdzie się nie obrócę to same Baby...

  Lepiej nie szuraj...
 • @LordConqueror 15:28:28
  Masz rację Lordzie, zrobię go Miniusiem
  Ta moja bezinteresowność, czas to zmienić !! :)
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 15:30:43
  Masakra to jest z z wami, gdzie się obrócić wszędzie was pełno, mądrali jednych, zanfcuf kurna.

  //Lepiej nie szuraj...//

  Tak do mnie...?? Chyba wezmę i się poskarżę moim :((
 • LaLuna 15:32:35
  .
  Minus nie wchodzi w rachube , jak znajdziesz chwilke zajrzyj tutaj , bedziesz wiedziala dlaczego .
  Nie musisz czytac , wystarczy jak posluchasz..
  https://www.youtube.com/watch?v=zcuUJ7zBhKY
 • @Miniuś Stirlitz 15:43:30
  Nieee no, tak się nie będziemy bawić... nie ma Miniusia, nie ma LaLuny :))
 • @Astra 15:36:04
  //Tak do mnie...?? Chyba wezmę i się poskarżę moim :((//

  Gorąco wycofuję te niefortunne określenie (''Lepiej nie szuraj..").

  Usilnie proszę o puszczenie w niepamięć... :(

  (jeszcze do nich nie dzwoniłaś?...) no powiedz, że nie dzwoniłaś...
  LaLunko moja. Ja wiem co znaczą chłopaki z naszych stron.
  Strach się bać...
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 17:01:18
  //jeszcze do nich nie dzwoniłaś?...) no powiedz, że nie dzwoniłaś..//

  Jeszcze nie.. puszczam w niepamięć, Twoje szczęście, że masz rodzinę, zawsze ojciec to jednak potrzebny :))))))))))))))))))))))
  Wyluzuj już i spoko !!
 • @Astra 17:08:18
  Ufff...
  Ale nie żartujesz? poważnie mówisz?...
 • @LordConqueror 16:54:51
  //. W końcu my jesteśmy ze starych miast, no ni ?//

  Jesteś Krakuskiem? :)))))
  Odpowiedz po arbeit, nie pali się...
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 17:10:20
  Będziesz żył.. :))))))
  Tylko na przyszłość, uprzejmię proszę nie straszyć Astry... bo wtedy mogę jakieś nerwowe pomysły mieć. A chłopaki z naszych stron, to wiesz, wszystko dosłownie biorą :))
 • @Astra 17:10:31
  //...ze starych miast...//

  No Twoje miasteczko ciężko przeskoczyć... Ale to tylko legendy.
  // Najstarsza autentyczna wzmianka o Kaliszu jako mieście pochodzi z 1268, choć wskutek pomyłki korektorskiej w „Kodeksie Dyplomatycznym Wielkopolski” została rozpowszechniona pod błędną datą 1260//

  Moja mieścina prawa miejskie nabyła w 1231 roku...

  Sorki... :)))))))))))))0
 • @Astra 17:14:58
  //A chłopaki z naszych stron, to wiesz, wszystko dosłownie biorą :))//

  Wiem... Ja też z tych stron jestem. I wiem czym to pachnie :(
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 17:22:31
  A co Ty mi tutaj z prawami miejskimi, chodzi o to, że istniał w Polsce od zawsze :)))

  //Na Zawodziu, w miejscu późniejszego grodu, istniała od VI wieku osada otwarta; podobna osada istniała od VII wieku na Ogrodach[19]. Pierwszy gród na Zawodziu wzniesiono w latach około 850–860[19][20]. W tym samym czasie na północ od grodu powstała osada otwarta na Starym Mieście[19]. Osada kasztelańska z grodem od IX w.

  W okresie panowania Mieszka I i Bolesława I Chrobrego (około 950–1025) gród centralny na Zawodziu został otoczony 24 (znanymi) grodami położonymi w promieniu około 30 km od Zawodzia[21]. Od X w. Kalisz był jedną z głównych siedzib królestwa (łac. sedes regni principalis)[22], do XII w. był stolicą jednej z siedmiu prowincji[23] utworzonych przez Bolesława I Chrobrego. W 1138 na mocy ustawy sukcesyjnej Bolesława III Krzywoustego ziemia kaliska została włączona do dzielnicy senioralnej. W 1181 księstwo kaliskie objął Mieszko III Stary.//

  Tak, że sorki :)))))))))))

  Wykopaliska na terenie miasta trwają cały czas, jak się dowiem coś ekstra to Cię poinformuję...
 • @Astra 17:55:11
  No dobra dobra...
  Twoją dziurę ciężko przeskoczyć :P
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 18:01:18
  Nie nnoo, Twoja dziura też jest ok :P
 • @LordConqueror 19:55:10
  No to nic dziwnego, że jako syn wciąż czekasz na powrót Lwowa do Polski.
  To polskie miasto... ale czy wróci??
  No to wymigałeś się i dalej nie wiem skąd to "W końcu my jesteśmy ze starych miast, no ni ", nie przesadzasz z tą swoją tajemniczością Lordzie? :))))
  Rodzina mojego Ojca to wielkopolska, tyle, że ta spod niemieckiego zaboru, nie z Kalisza, a mamy to Łódzkie i Kieleckie... scyzoryki :)))
 • Mr. Lord_Conqueror 20:22:54
  .
  8-)
  Ja znam JkM osobiscie Panie Lordzie , tereny warszawki ,
  Ja mysle , ze gdybysmy nie daj Boze sie spotkali to facio ma dupeczki Amnezje und Demencje oraz chlopaköw Alzheimera i Parkinsona na raz .
 • @LordConqueror 20:22:54
  Korwin to takie samo gówno jak Palikot, ruski ślad jak najbardziej tutaj pasuje.
  Dobrze, że "toto" do Brukseli wyjechało, bo jeszcze posłem by zostało i więcej szkód narobiło.
  Za te porównania do Żołnierzy Wyklętych... po pysku mu się należy !!
 • LaLuna 20:15:57
  .
  Scyzoryk szyzoryk ...na mnie wolaja....
  8-))))
  https://www.youtube.com/watch?v=sNeFoysYR3M
 • @Astra 20:35:58
  .
  Wyjazd jest zasluga za wysluge w Akwarium , w koncu JkM ma swoje male hobby , a na to sa potrzebne twarde money czytaj €-pejsy a nie bezwartosciowe zlotöwki .
 • @Max von Stirlitz 20:36:13
  Scyzoryk scyzoryk ... co Ty taki romantyczny sie zrobił ??

  8-)))))
  http://www.youtube.com/watch?v=DEj71zExHoE
 • Mr. Lord_Conqueror 20:39:52
  .
  ---Grasz w Hamleta Müller , krölewska gra nic wiecej ,zadnych blednych konkluzji, zadnych wlasnych pomyslöw .. 8-))) - i usmiech ozdobil zamyslona twarz Stirlitza .
 • @LordConqueror 20:45:18
  Z polityki wielkich tego świata... tylko to zostaje właśnie...
  Wszyscy oni maja ich na sumieniu
 • Astra 20:48:39
  .
  Ja ?
  Zapomnij.
  No chyba , ze Hortensja de LaLuna yeahhhhhh , hiszpanska dziewczyna z Madrytu .
  Dziewczyna czarna jak malina ...na sok , do pierogöw z wiejska smietana i na dobre i zle wieczory przy grechutkach .
  Nie mylic z jezyna, prosze .
  8-))))
  Okey to zart , pure nonsense w niemieckim wydaniu .
 • @Max von Stirlitz 21:05:17
  No pewnie, że żart:))))
  A Ty co myślałeś?
  Ooooch scyzoryk !!
 • @LordConqueror 20:57:59
  Mnie bardziej od ciał ruskich i ukraińskich, przeraża to, że Ukraińcy liczą na pomoc Polski, przynajmniej takie bzdety wyczytałam na onecie..
  Tam jest coraz niespokojniej, a nasze głupki chcą nas wciągnąć w tą awanturę.
  Żeby nie było tak, że to ciała polskich poległych będziemy stamtąd zabierać.
 • @Autorka
  My, Polacy musimy uczynić wszystko, aby Niemcy za to barbarzyńskie ludobójstwo na mieszkańcach Kalisza zadośćuczyniły. Jak nie my, to przyszłe pokolenia muszą się tego domagać, bo w tej kwestii nie ma żadnego przedawnienia.
 • @Astra 20:48:39
  Tylko nie mów LaLuno, że Max się do Ciebie nieobyczajnie zaleca/...
 • @emsi 22:15:32
  Obawiam się, że to nic nie da.
  Zawsze prawnicy mogą stwierdzić, że nie było wtedy państwa polskiego....

  //Major Hans Rudolf Hermann Preusker, jeden z katów Kalisza, nie dożył końca wojny. Ciężko ranny pod Saint-Quentin, zmarł 12 kwietnia 1918 r. w szpitalu wojskowym w Karlsruhe. Wciąż jednak żyło wielu sprawców niezliczonych zbrodni armii kajzera. Po zakończeniu działań wojennych alianci ogłosili listę 896 niemieckich zbrodniarzy wojennych (żądanie ścigania 334 zgłosiła Belgia, tylu samo Francja, 97 Wielka Brytania, 57 Polska, 41 Rumunia, 29 Włochy). Na ich czele figurował sam kajzer Wilhelm II, korzystający już wówczas z azylu w neutralnej Holandii. Niestety, zarzucono pomysł, by oskarżeni odpowiadali przed międzynarodowym trybunałem. Ich ukaraniem miały się zająć sądy niemieckie. Rezultaty były żałosne. Niemieccy sędziowie hurtowo uwalniali podejrzanych od winy, bądź też ferowali wyroki, których wysokość zakrawała na kpinę.//
  http://cristeros1.w.interia.pl/crist/militaria/zaglada_kalisza.htm
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:19:56
  W żadnym wypadku :)))
  Tyle, że on żartuje, ale już moje żarty ciężkawo znosi :))))
 • @Astra 22:29:05
  Co do prasy, czyli czyje co, to warto się z tym zapoznać:
  http://www.flegel-g.de/pressefreiheit.html
 • @LordConqueror 22:23:28
  Takie gówno wyczytałam na onecie, nno że oni Ukraińcy liczą na nas...
  Ale jakoś przyjaciele o pogromie na Polakach wciąż u nich cisza.
  Mówię Ci, że jak nas wciągną w to coś, to chyba karę śmierci trzeba będzie dla nich przywrócić !!

  http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/nie-powiem-nikomu-ze-jade-na-wojne/9ktls
 • @Astra 22:23:12
  Ależ państwo było, tyle że pod bezprawną okupacją. Jakiekolwiek tłumaczenia na nic się nie zdadzą. Powiem krótko: Urośniemy w siłę i zażądamy od Niemców tyle, ile uznamy za stosowne.
 • @LordConqueror 22:35:47
  Oczywiście za Warszawę w pierwszej kolejności. A w siłę urośniemy.
 • @LordConqueror 22:34:49
  //Przecież nawet wojska nie mamy:)))))))))) Nasze wojsko może wykonać tylko jedno zadanie bojowe: służbę wartowniczą:))))))))//

  Nie mamy, nie mamy... a o kartach mobilizacyjnych słyszałeś?
  Jak będziemy im potrzebni, to krew też z nas utoczą..
  Się wkurzyłam, jak przeczytałam "analizę" tego Ukraińca !!
 • @emsi 22:32:39
  //Urośniemy w siłę i zażądamy od Niemców tyle, ile uznamy za stosowne.//

  To są marzenia.. ale jak tu żyć bez marzeń :))
 • @Astra 22:51:21
  "ale jak tu żyć bez marzeń :))"

  I marzenia i realizm. Wierzę w Polskę i w Polaków, którzy Ojczyznę mą kochają jak żaden inny naród na ziemi. Są moralnie nienaganni, gdyż nie my napadaliśmy, lecz na nas napadano i nas niszczono. Te rachunki krzywd są wielkie i długie i one nas determiniują.
 • @emsi 22:58:44
  Jesteśmy przyzwoitym narodem, to prawda... i tego się trzymajmy :)
 • Astra 22:24:32 CET.
  .
  Dzem dobry Astrus,
  co to ja mam niby ciezko znosic ?
  Ja nie jestem kura porucznika von Nogaja by cos znosic , w dodatku ciezko , chyba , ze maja to byc strusie jaja na miekko .
  Kogucik scenke teatralna zazdrosci o smalenie cholewek odstawil , a Hortensja de LaLuna czarna polewke zamiast kefiru na sniadanko podala.
  A gdzie dziub dziub dziub ??
  8-))))
  .

  https://www.youtube.com/watch?v=09QPfF-Y7bY
 • @Max von Stirlitz 07:49:48
  Dzień dobry Maxuś
  Jakieś śniadanko jednak wciąłeś chyba co? :))
  No to na dobry początek dnia, może być?? :)))

  http://www.youtube.com/watch?v=1EtPS3h-Tio
 • Astra 09:00:26 CET
  .
  I dzieki Tobie znalazlem ambitna, wyrafinowana muzyczke + sniadanko zamiast .
  Szwabskie disco polo i juz mam odlot , lece na Ibize .

  https://www.youtube.com/watch?v=yUj0ajtC5Ck
 • @LordConqueror 22:15:25
  Właśnie go słucham, mądrze gada... UE jest narzędziem Niemiec, to jest Eurogermania... ale to im się nie uda.
  Kryzysik im poplątał plany, znów pokazali swoją twarz wide próby wykupu Grecji. To co mogło się udać jeszcze 10 lat temu ... szlag trafi!!
  Jakoś przetrwamy, tyle, że nie z folsdeutchem jako premierem-kopaczo-menelem :(
 • @LordConqueror 23:50:15
  Michałkiewicz od 57 minuty... bezcenne wpomnienia ze spotkań z Rosjanami.
  Co do Ukraińców, ja im nie ufam, nie zapomnę tych setek tysięcy pomordowanych... to jest ich prawdziwa natura ,niech się lepiej podczepią pod inną nację !!
 • @LordConqueror 00:03:39
  Cywilizator może sobie głupoty pisać, kogo one obchodzą..
  Skończyłam słuchać Michałkiewicza, nie oszczędził pisiorów i miał rację, żydków tez posumował jak na to zasługują.
  Niegłupi gość, tyle że głupcy nami rządzą a opozycja też gówno warta !!
 • @LordConqueror 00:21:44
  Myślę, że ukraina to jest bardzo ludny kraj, obcy tak jak Rosjanie naszej kulturze, okrutny... inny.
  Nie obawiasz się, że kiedy już ich "wpuścimy" wytna nas i zdradzą?? nie pierwszy raz.
  Wspólnotę środkowoeuropejską trzeba zacząć od Węgrów, Czechów, Rumunii, Słowacji, a one wcale się nie palą do ryzyka wojny z Rosją w imię obrony Ukrainy.. ostudź swoje śmiałe wizje :))
 • @LordConqueror 00:52:38
  Dobranoc Lordzie... no to śnijmy o potędze RP... :)))

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY