Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
157 postów 6052 komentarze

Astra

Astra - Anna Słupianek - Kres jest tak niewidzialny, jak początek. Wszechświat wyłonił się ze słowa i do słowa powraca (..) Nadzy przychodzimy na świat i nadzy wracamy do ziemi, z której zostaliśmy wzięci. /Tryptyk rzymski JPII 2003/

Znikający kraj ...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Już od ponad 200 lat tak "znikamy"- można się przejrzeć w moim mieście jak w lustrze całej naszej naszej historii, tak uważam.

Jakiś niepojęty niepokój ogarnął mój świat, żeby była jasność ... mój świat mieści się tutaj, w jednym z wielu niewielkich polskich miast, Kaliszu. Spalono je doszczętnie i po prostu.. całe spłonęło bo tak się Niemcom spodobało i to było ponad 100 lat temu. Nie było stolicą ani się nie broniło... po prostu zniknęło i to nieprawda jak niektórzy piszą, że potem odrodziło się jak Feniks z popiołu. Po prostu pomimo wszystko, jego mieszkańcy tak jak my wszyscy tutaj mieli wtedy i mają dzisiaj przeogromną potrzebę trwania.

  Pobudowano więc nowe domy, tyle, że coś bezpowrotnie zginęło bo.. odtąd to już jest inne miasto, ktoś zabrał i historyczne pałacyki i stare kamienice, cały ten przepych jednego z najbogatszych wtedy miast w zaborze rosyjskim. Trwał tak sobie ponad 2 tysiące lat będąc świadkiem naszej historii i nagle w te parę dni sierpnia 1914 roku ktoś jakby uśmiercił przynajmniej 1900 lat. Obok mojego domu, dosłownie parę metrów jest skwer poświęcony temu wydarzeniu. Przechodzę tam codziennie, zwłaszcza wieczorem podświetlone zdjęcia robią makabryczne wrażenie.. samotni pojedyńczy ludzie zagubieni wśród ruin swoich domów i ta ich bezradność..

 .Dlaczego czuję dzisiaj tę ich bezradność i samotność? Bo nie mogę się oprzeć wrażeniu, że ta nasza cholerna polska historia zatoczyła koło i jak w jakimś śnie, jak w historii o dniu świstaka wciąż i wciąż się powtarza.

  Wtedy 103 lata temu mieszkańcy miasta leżącego na pograniczu zaboru niemieckiego i rosyjskiego, licząc na odmianę losu bardzo życzliwie przyjęli nowych zaborców nie przypuszczając, że za kilkanaście dni zostanie niemal doszczętnie zniszczone a z 68 tys. pozostanie ich jedynie 5 tysięcy. No więc budowali od nowa te swoje domy i w trakcie tego budowania przyszła Polska, prawdziwa... cudem jakimś powstała i była. Wszyscy w tej wolnej Polsce budowali przemysł a czasem całkiem od nowa i miasta, jak Gdynię ...całe 20 lat wystarczyło bo musiało... Następnie "zniknęło" nas ponad 10 milionów ( w 1939r - 35 mln a w 1947 -24mln) a w moim mieście z ponad 80 tys pozostało... 20 tys... Ostatni stan ludności sprzed 2 lat to 103 tysiące. Do następnego razu!

 Już od ponad 200 lat tak "znikamy"- można się przejrzeć w moim mieście jak w lustrze całej naszej naszej historii, tak uważam.

 Obawiam się, że grozi nam "zniknięcie" na zawsze - z tej historii, którą opowiadam wynika jasno, że: 103 lata temu Rosjanie wyszli, gdy rozpoczęła się pierwsza wojna światowa, weszli Niemcy,spalili moje miasto dając przedsmak tego co stanie się wkrótce , po 20 latach spalili resztę naszych miast a po naszym "zwycięstwie" ówczesni sojusznicy w nagrodę zostawili nas pod "zaborem" sowieckim na następne 50 lat.

  24 lata temu w 1993 roku znów wyszli Rosjanie a my jakby nigdy nic wpadliśmy w łapy Eurogermanii i nadal jak idioci wierzymy sojusznikom.. tym samym którzy nas wtedy wystawili. Tak więc trwa ta potworna zabawa dalej... Potworne jest również to, że w 1939r. nie obroniła nas prawie milionowa armia a dzisiaj wojska lądowe to 57 tys. żołnierzy i....... uwaga! - 53 tys. ale... planowana WOT. Jakaś 18 pozycja militarna? i co z niej wynika?

  Najlepiej sprawdzić te 17 państw przed nami, bo to jest ciekawa lektura. Elity kraju który "znikał" już tyle razy, skasowały pobór do wojska w 2009 roku zamiast po ewakuacji sowieckich wojsk przynajmniej utrzymać stan posiadania armii polskiej LWP liczącej ponad 400 tysięcy żołnierzy -stwierdziły, że jest zbędna.

  Za to teraz z wyrazem euforii na twarzach i w głosie, kazą nam się cieszyć, bo przyjeżdża sojuszniczy batalion natowski, coś tak około 800 żołnierzy. Już są! Oni nas uratują.. pytanie przed kim?

  Niemcami, którzy ustami swojego byłego kanclerza przedstawili szczerze swoje zamiary i to jeszcze w 2006 roku? cyt:

  Kanclerz Schröder przedstawiał się jako przyjaciel polski, a podczas zjazdu wypędzonych publicznie powiedział: "cicho siedźcie, póki Polska nie wejdzie do Unii, potem sama nam wpadnie w łapy" - przypomina wicemarszałek Sejmu Janusz Dobrosz.

  Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/tylko-u-nas/news-trzeba-powiedziec-dosc,nId,814606#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

 Ukraińcami, którzy głosem szefa swojego związku Piotra Tymy grozi Polakom drugim Wołyniem? cyt:

  "Sprawę skomentował na Facebooku także znany z negowania ludobójczego charakteru UPA przez Związku Ukraińców w Polsce, Piotr Tyma. „W sprawie Hruszowic prowokatorzy triumfują” – napisał trzymając się narracji swojej organizacji, ale dodał też bardzo złowrogą, w kontekście wydarzeń historycznych, pogróżkę – „Oczywiście zapomnieli czym skończył się Polski triumf w 1938 nad cerkwiami Chełmszczyzny”."

  http://kresy.pl/wydarzenia/lider-zwiazku-ukraincow-w-polsce-grozi-drugim-wolyniem/

 Tego gościa natychmiast po takim oświadczeniu należało zamknąć i powinien usłyszeć zarzut polskiej prokuratury bo to jest bandyta w dodatku odznaczany w naszym "znikającym" kraju..

 . cyt:

 Odznaczony ukraińskim Orderem za Zasługi III stopnia (2006)[3], polskim Srebrnym Krzyżem Zasługi (2011)[4] oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2015)

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Tyma

 Ten batalion natowski nas obroni? Za rok rozpocznie się feta bohoojczyźniana - setna rocznica odzyskania niepodległości!! Już się dzisiaj przymierzają wszyscy. Szykują nam kolejny konkurs pt. MY WY ONI. Zaczyna się kolejna operacja pt. NARÓD. Będziemy znów świadkami czegoś niesłychanie podłego i to dotyczy wszystkich elit politycznych... będą Polaków dzielić .. i dzielić i znów dzielić. W jakim celu? Abyśmy zniknęli w końcu naprawdę i to raz na zawsze...

  Mój świat, ten mały... w jednym z niewielkich polskich miast jeszcze wierzy, że pomimo wszystko... po raz kolejny nie czeka nas samotność wśród gruzów.

 Źrodła:

 

 http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-03-26/zolnierze-z-kontyngentu-nato-dotarli-do-wroclawia/ https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalisz https://pl.wikipedia.org/wiki/Mobilizacja_(1939) https://pl.wikipedia.org/wiki/Si%C5%82y_Zbrojne_Rzeczypospolitej_Polskiej http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/a/czy-polska-ma-18-armie-swiata,10738234/ https://dzieje.pl/aktualnosci/dr-palka-lwp-mialo-zdobyc-danie-polnocna-czesc-rfn-i-holandii

 

KOMENTARZE

 • Droga Astro,
  Notka jak zwykle świetna i rzetelnie udokumentowana tylko dlaczego tak się paskudnie lenisz i raczysz nas swoimi perełkami raz na pół roku?
  Popraw się!
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 18:02:54
  //paskudnie lenisz i raczysz nas swoimi perełkami raz na pół roku//
  8-)))))))

  http://sgi3.iplsc.com/0006KAINSRGW9K3R-C445.jpg
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 18:02:54
  Zaraz tam... pół roku! 4 m-ce chyba raczej :)
  Piszę kiedy mnie coś wkurzy najczęściej :) albo jak w tym przypadku.. przejmie jakąś grozą a przynajmniej niepokojem. W takim czasie niestety żyjemy...

  Zresztą... jeśli chodzi o poruszanie spraw ważnych to inni blogerzy są w tym bardzo dobrzy i ... dobrze :)

  pozdrówka
 • @Husky 18:36:40
  Jaki dowcipny !! :)))))
 • @Husky 18:36:40
  Brawo zbójnicki!
  Za tę fotkę wybaczam ci wszystkie głupoty, które dziś napisałeś :))))
 • tak
  /Kanclerz Schröder przedstawiał się jako przyjaciel polski, a podczas zjazdu wypędzonych publicznie powiedział: "cicho siedźcie, póki Polska nie wejdzie do Unii, potem sama nam wpadnie w łapy" - przypomina wicemarszałek Sejmu Janusz Dobrosz./

  Tak! jesteśmy prowadzeni do rozbioru. Potężne nakłady finansowe poszły i ida na skłócenie i podzielenie Polaków. Pierwszy etap, grabież majątku wypracowanego przez Polaków już mamy za sobą, Polacy stali się parobkami niemców i siłą najemną w Polsce. Drugi etap to rozbiór Polski na lewą część i prawą od Wisły , to tak jak w prognozie pogody i wynikach wyborów ( PO/PiS) juz podział administracyjny był pod to przygotowany, oraz inwestycje EU pod infrastrukturę. Polacy są tak zmanipulowani, że jedynie głód lub kataklizm mógłby ich zjednoczyć. W zasadzie nawet nie chodzi o ilość Polaków , ale o jakość. Niestety w wielu polskich organizacjach i firmach głowy są niepolskie. Musimy na siłę zacząć próbować od dołu dotrzeć do Polaków i wybudzić ich z paraliżu sennego.
  Jest szansa, ale to trzeba inaczej- od dołu. Są narzędzia: internet, portale, wiele organizacji społecznych z samego dołu z samymi Polakami. Nas jest większość musimy tylko nie wpuszczać do naszych struktur elementów skółcających i dzielących Polaków. należy oddolnie przeprowadzać szeroką kampanię anty medialną , gdyż to jest główne narzędzie niszczące naród polski.
  Niestety neon 24 to bardzo wąskie środowisko , to już jest praktycznie rodzina i każdy zna każdego. Trzeba wyjść na fb, gdyż Polacy tracą energię na pierdoły, a mogliby więcej.

  pozdrawiam
 • @Zorion 18:47:29
  "Niestety neon 24 to bardzo wąskie środowisko , to już jest praktycznie rodzina i każdy zna każdego. "

  Nie jest tak źle... kilkanaście tys. czytelników wchodzi na nasz portal :)
  Tak pokazuje Analytics przynajmniej :))

  Pozdrawiam również
 • Czcigodna Pani Astro
  Nie ma zgody co myśli przewodniej. Istniejemy, ..."do krwi ostatniej kropli z żył ..."
 • @apoloniusz 20:54:41
  Pełna zgoda, że istniejemy ale, że ... znikamy również.
  Autorka Roty M. Konopnicka spędziła tutaj lata dzieciństwa i dopiero po ślubie wyniosła się stąd..
  Jedno jest smutne, że tego miasta z jej wiersza już nie ma, zniknęło... i o tym jest ten wpis :(

  Pozdrawiam


  Kaliszowi
  Maria Konopnicka

  Jeśliś ze mną jest złączony,
  Grodzie stary, grodzie mój,
  Patrzaj pilno w one strony,
  Gdzie straż trzymasz swej korony,
  Na placówce dzielnie stój!

  Jeśliś ze mną jednej wiary
  W nieśmiertelną życia moc,
  Strząśnij pleśnie, grodzie stary
  W brzasku pracy i ofiary
  Gnuśnych zmierzchów porzuć moc!

  Jeśli moją masz nadzieję,
  Z mej kotwicy linę wiń...
  Skroś przez burze, przez zawieje
  Podaj ster tam, gdzie dnieje,
  I do wolnych brzegów płyń!

  Jeśli moje ci kochanie
  W żar wybucha, w pieśń i czyn,
  Unia ci niosę zwiastowanie:
  Światło niechaj ci się stanie,
  Boś ty ducha prawy syn!
 • ...
  w Powidzu lokują się jankesy, ma to być baza, która ponoć ma powalić na kolana na to jest kasa...jeżdżę tam od prawie 15 lat...na początku pełna życia i polskich wojaków, potem sami wojacy stwierdzili, ze to skansen, teraz ma być następnym przytuliskiem dla Hamburgerów...czarno to widzę

  Kalisz piękne miasto:))..pozdr
 • "On będzie miasto"
  Tak siedzimy tutaj na kanciapie i testujemy kalkulatorowe epsy na naszych pięknych komórkach służbowych. Tak podliczamy sobie, sumujemy, sprawdzamy i podliczamy jeszcze raz. I wychodzi nam, że pokolenie prawnuków naszej dziatwy, oczywiście gdy się jej już szczęśliwie dorobimy, będzie ostatnim. W tem właśnie pokoleniu, za jakieś 90 lat, urodzi się ostatni Polak świata.

  Historia ludzkość zna już takie wypadki, nieraz narody i nawet całe genotypy wymierały na tej planecie. Kiedyś, przed dwoma tysiącami lat, musiał żyć na świecie ostatni Etrusek. Pewnie był samotny, tak pośród starodawnych Rzymian. Nie miał z kim pogadać w swem języku, obyczajów jego nikt nie rozumiał, żarcia swojskiego, etruskiego, nikt mu nie zwarzył, sam pośród obcych był i nie miał na całem świecie ani jednego ziomala. Kobity wokół niego były rzymskie, obce, pewnie wydawały mu się wydrowate i szpetne. Dziatwa jego, jeśli ją posiadał, była już całkowicie zrzymianiała, szprechali wyłącznie po łacinie i obstawiali wyniki na walkach gladiatorów. Nie znajdował zrozumienia dla swych pradawnych, etruskich zwyczajów, wyśmiewali się z niego, gdy modły do bogów swych ojców zanosił. Nie miał dobrego kontaktu z dziećmi i z wnukami, mieli go za dziwaka.

  Nie inaczej wiodło się ostatnim Inkom lub kanaryjskim Guanczom. Ten ostatni z nich miał zawsze najgorzej. W naszej mocy leży, by naszemu Ostatniemu Polakowi, gdy już jego czas nadejdzie, ulżyć w zasranym życiu pośród obcych. Pomysł jest taki, by już teraz zrobić ściepę ogólnonarodową po złotówce, nakupić złota i zdeponować na procent w Banku Narodowym. Gdy Ostatniego Polaka bardzo już przyciśnie, gdy nic już nie będzie swojskiego wokół siebie miał, nikt się z niem wódki nie napije, nikt po mszy niedzielnej na majówkę nie sprosi, to wtenczas, za okazaniem dowodu z orzełkiem i po bezbłędnem odśpiewaniu Hymnu Narodowego będzie mógł nasz przyszły rodak fortuną dysponować. Może jakie muzeum otworzy, albo instytut pamięci albo co. W każdem razie, czas najwyższy, by o ostatniej desce ratunku pomyśleć.
 • @trybeus 21:21:50
  Lokują się nasi obrońcy?
  Jak im tak bardzo na Ukrainie zależy to niech się pod Kijowem lokują !

  "Kalisz piękne miasto:))"
  Byś zajrzał w końcu, zapraszam :))

  Pozdawiam
 • @Pan podporucznik 21:26:46
  widzę, że po "marszu wolności" kiepskie morale naszło Waści. I słusznie, to jeden z ostatnich marszów. A ściepy z puszek rozkradli. Ni ma !
 • @Astra - Anna Słupianek 21:31:46
  ...może w sierpniu:))
 • @trybeus 21:38:59
  Bez tego "może" poproszę i do zobaczenia:)
 • tak to wygląda
  "cicho siedźcie, póki Polska nie wejdzie do Unii, potem sama nam wpadnie w łapy"
  Do tego brakuje im już tylko zmiany polskiej Konstytucji. O dziwo, twór ten dawnego establishmentu, z tyloma błędami i przekrętami stoi na drodze do podboju Polski. No ale Duduś w lesie ćwierkał że trzeba Konstytucję pod referendum poddać.
  To znaczy że co? ... zmieniamy?.... zmieniamy naród odpowiada!..... no i szwaby zmienili.

  Na ironię losu szwaby popełnili mezalians i teraz z Muslimami mają kłopot.
  Dopóki się z tym fantem nie uporają mamy czas na głośne wołanie... WICI.
 • autorka
  "karzą nam się cieszyć"

  KAŻĄ od kazać (nakazywać).
  KARZĄ od kara (skarcić).

  Zapewne i przymusową radością można skarcić, ale chyba nie o to autorce chodziło.

  pozdr
 • @maharaja 08:44:56
  :)))) ... już poprawiam.
 • Szanowna Pani Anno
  Dla mię ten Twój wpis o Kaliszu jest odzwierciedleniem historii tej mojej małej ojczyzny jaką było Zaolzie i od razu wprowadziło mię w stan takiego smutku.Ludzie kiedyś przetrwali,wracali pomimo zawieruch do swych miejsc narodzin dzięki temu,że ich łączyły silne związki rodzinne oraz sąsiedzkie,a to teraz wszystko zanika. Dzisiaj ta polskość ,tradycja ma zupełnie inny wymiar,a to co stanowiło jej więz zostało zerwane,wypaczone czy wręcz wyśmiewane pod pozorem anty europejskości.I to w coraz większym wymiarze będzie powodowało ,że ten nasz kraj to ,,Znikajacy kraj"
 • @dalmichal 11:22:00
  To smutne co piszesz... ale naprawdę znikamy.
  Tam w Twojej małej ojczyźnie tym bardziej... :(
  My jeszcze mamy gdzie wracać, do zgliszcz ale swoich własnych...
  Może jednak? "póki my żyjemy"?

  Pozdrawiam serdecznie :)
 • @Stara Baba 03:20:27
  " No ale Duduś w lesie ćwierkał że trzeba Konstytucję pod referendum poddać. "
  Cała nadzieja, że Polacy oleją to referendum.
  Coś musi być na rzeczy, bo w sprawach naprawdę złych dla Polaków jakoś dziwnie głosują razem - POPiS cała gębą... wszyscy łapki w górę i tyle!

  Pozdrawiam
 • !
  W razie wojny z takim potęgami jak Rosja, wszelkie sojusze przestają obowiązywać. Historia jest na to dowodem.

  Jak dla mnie to najlepiej by było jakby się ludzie zjednoczyli i znikły podziały na kraję, ale to oczywiście nierealne.
 • @Astra - Anna Słupianek 13:21:47
  W jednym z wywiadów, po konstytucyjnych wyznaniach Dudy, Rzepliński wypowiedział się jednoznacznie iż w Konstytucji potrzebne są zmiany gdyż nie pozwalają "zjednoczyć" Polski z Europą. W dzisiejszych czasach i ogólnym lewactwie wiadomo co to znaczy.
 • @Bankometr 13:57:51
  "W razie wojny z takim potęgami jak Rosja, wszelkie sojusze przestają obowiązywać. Historia jest na to dowodem. "

  Taak? A Chiny? Napadnięte przez Japonię i walczące samotnie tyle lat?
  Za mały kraj? :)

  PS
  Znikną podziały ale... nie na tym świecie.

  Pozdrawiam
 • @Stara Baba 14:06:06
  Rzepliński przynajmniej nie rżnął bohojczyźnianego głupa...
 • @Astra - Anna Słupianek 14:33:55
  Dopóki, będziemy się trzymać prymitywnej równowagi, to niemożliwe będzie wyjście spod panowania prawa dżungli.
  http://drnowopolskiblog.neon24.pl/post/138361,iii-rp-na-drodze-do-rechrystianizacji-europy
  Brak głosu czwartej władzy, czyli przedstawicieli ludu przy stanowianiu prawa, to przyczyna braku prawdziwej równowagi demokracji.
  Równowaga kołowa co 120 stopni wysuszy nas do zera.

  Pozdrawiam
 • @goodness 19:25:36
  Witaj :)
  Brak głosu czwartej władzy? tak uważasz? Coś w tym jest...
  Pytanie co wyjdzie z grzebania w Konstytucji Najjaśniejszej Rzeczpospolitej i czy My Naród naprawdę chcemy ją zmieniać...

  "Rozdział I
  RZECZPOSPOLITA

  Art. 1.

  Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli.

  Art. 2.

  Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.

  Art. 3.

  Rzeczpospolita Polska jest państwem jednolitym.

  Art. 4.

  Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.
  Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.
  Art. 5.

  Rzeczpospolita Polska strzeże niepodległości i nienaruszalności swojego terytorium, zapewnia wolności i prawa człowieka i obywatela oraz bezpieczeństwo obywateli, strzeże dziedzictwa narodowego oraz zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju."
  http://www.sejm.gov.pl/prawo/konst/polski/kon1.htm

  Ciekawe czy będą jakieś propozycje zmian? :(

  Pozdrawiam
 • @Astra - Anna Słupianek 08:29:28
  W kwestii zasady równowagi pomiędzy władzami, najwyższa władza z punktu czwartego Konstytucji nie ma głosu .

  W naszym przypadku, chodzi o zdrowy system Demokracji któremu konstytucja musi gwarantować uniwersalną równowagę jaką posiada każda jednostka demokracji, czyli zdrowy człowiek.

  Konstytucja z podziałem trójwładzy, ogranicza system demokracji do kręcenia się w równowadze koła co 120°.

  Należy zmienić zapis o prawnej płaskiej granicy systemu koła, bo poniża i ogranicza Naród przystosowany do doskonałej równowagi przestrzennej.

  http://m.neon24.pl/078c33bfa787eccfd91338fe1b54f757,12,0.jpg
  Ucisk, doskonałej równowagi demokracji obręczą, jest zwykłą jawną dywersją na istnienie człowieka w naturalnej: długości, szerokości, wysokości i głębokości Ziemi.

  Propozycje do zmiany, niedoskonałego systemu równowagi w konstytucji są uzasadnione.
  Pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829