Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
157 postów 6052 komentarze

Astra

Astra - Anna Słupianek - Kres jest tak niewidzialny, jak początek. Wszechświat wyłonił się ze słowa i do słowa powraca (..) Nadzy przychodzimy na świat i nadzy wracamy do ziemi, z której zostaliśmy wzięci. /Tryptyk rzymski JPII 2003/

Drastyczna wrażliwość banderowców

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Tak się tworzy historię... na początku przeszkadza maleńki chłopczyk nabity na tryzub na pomniku...

 

 
Pomnik Rzezi Wołyńskiej najprawdopodobniej stanie w Toruniu  i jest autorstwa Andrzeja Pityńskiego. Nie jest to jak go niektórzy przedstawiają jakiś nieznany autor. W Wikipedii można przeczytać o jego pracach i pochodzeniu. 
Dla mnie ważniejsze nawet od odznaczenia go przez Andzeja Dudę w tym roku Orderem Orła Białego za zasługi na polu kultury, jest właśnie fakt jego pochodzenia. Dla mnie to zawsze ważne jest, że jakimś dziwnym trafem Polacy w pełnym tego słowa znaczeniu jakoś dziwnie pod górkę mają. Autor tego pomnika również zalicza się do nich.
cyt: 
"Urodził się jako syn pary partyzantów antykomunistycznych, Aleksandra Pityńskiego ps. „Kula” i Stefanii Pityńskiej ps. „Perełka”. Był siostrzeńcem Michała Krupy ps. „Pułkownik”. Pod koniec lat 50 wraz z ojcem wspomagał i zaopatrywał aktywnych żołnierzy wyklętych, w tym Michała Krupę."

 
Otóż pierwotnie ten pomnik miał stanąć w Jeleniej Górze tyle, że radni odmówili zgody. W ogóle rozpętała się nagonka w mediach polskojęzycznych i tych prawdziwie ukraińskich, że ... zbyt drastyczny jest.
Pytanie za 100 pkt. a jaki ma być?
 
 
To wszystko w ogóle dziwne jest, te groźby ze strony naszych "braci" tutaj... w Polsce zwłaszcza.
 
 
cyt:"Nowy pomnik rzezi wołyńskiej przedstawia dzieci przebite widłami. Według informacji Onetu 15-metrowy monument stanie w parku Pamięci Narodowej w Toruniu, którego powstanie zapowiedział Ojciec Tadeusz Rydzyk. Zdjęcia pomnika pokazaliśmy ekspertom zajmującym się stosunkami polsko-ukraińskimi: Katarzynie Pełczyńskiej-Nałęcz, dyrektor Programu Otwarta Europa w Fundacji Batorego, Adamowi Balcerowi ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i Andrzejowi Szeptyckiemu z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowcy są przekonani, że monument wpłynie negatywnie na wzajemne stosunki."
 
 
Fundacja Batorego zwłaszcza i pan Szeptycki to faktycznie "eksperci" od udzielania rad Polakom w sprawie pomników strasznej w końcu polskiej historii...
Ciekawe swoją drogą kiedy znów usłyszymy, że to Rosja chce mieszać w naszych stosunkach? Ojciec Tadeusz Rydzyk miałby być ich agentem?
W zeszłym roku w końcu nazwano ludobójstwo ludobójstwem, tyle, że znów okazało się, że zamiast ustawy jedynie uchwała została niestety.
cyt
 
 "11 lipca w 1943 roku
 Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) dokonała skoordynowanego ataku na około sto wsi i miejscowości zamieszkałych głównie przez Polaków w Galicji Wschodniej i na Wołyniu. Historycy szacują, że w czasie rzezi wołyńskiej zamordowano około 100 tys. Polaków. W marcu 2016 r. Kukiz'15 złożył ustawę ustanawiającą 11 lipca jako dzień pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego prze OUN i UPA na Wołyniu.
- Zakładaliśmy, że w Polsce nastąpił pewien przełom i będzie możliwe nazwanie w końcu oficjalnie rzezi wołyńskiej ludobójstwem - wyjaśnił Stanisław Tyszka. - Ten projekt został zamrożony przez PiS - dodał. Gość Jedynki zauważył, że wprawdzie były później propozycje uchwały PiS w tej sprawie, w której pojawiało się określenie "ludobójstwo", ale obniżona została ranga z ustawy na uchwałę"
 
Tylko dzięki posłom Kukiz15 wykreślono z treści tej uchwały słowa o "bratobójstwie". Natomiast sama uchwała nie przeszła nawet przez aklamację i musiało odbyć się głosowanie przy 10 posłach (PO i Nowoczesna) wstrzymujących się!
 W treści uchwały jest mowa o liczbie ponad 100 tys. ofiar.
Chciałabym zapytać na jakiej podstawie ustalono tą liczbę. Otóż na takiej, że ustalili to "naukowcy". Ciekawe którzy, ci z Fundacji Batorego? może koledzy pana Szeptyckiego?
Prawda jest taka, że nikt nie ma pojęcia o skali tej potwornej rzezi. Istnieją szacunki, że zginęło od 300 tys. do nawet pół miliona!!
Podejrzewam, że nigdy się tego nie dowiemy, bo nigdy nie dojdzie do zgody Ukrainy na ekshumację.
 
Na samą myśl, że te setki tysięcy polskich ofiar leżą przysypane jak... zwierzęta, bez grobów, krzyży, modlitwy... 
Otóż wtedy szlag mnie trafia, że to maleństwo przebite tryzubem wydaje się psuć banderowską legendę nie tylko zwolennikom UPA ale i SS Galizien, którym oodano hołd w zeszłym roku pod Brodami przy udziale władz lokalnych i duchowieństwa.
To za mało, ta uchwała..a udawanie, że nic się złego nie dzieje w stosunkach polsko-ukraińskich to jest błąd historyczny za który przyjdzie nam drogo zapłacić jeśli nic z tym nie zrobimy już dzisiaj. Na razie jest przebąkiwanie coraz głośniejsze o polskiej zbrodniczej Akcji Wisła, naciski na to jakie pomniki wolno nam stawiać a jakie nie, bo drażnią banderowców.
Tyle, że już niedługo zakłamanie strony ukraińskiej i bezmyślne, głupie milczenie strony polskiej doprowadzi do zafałszowania historii i na świecie zaczną pisać o ludobójstwie polskim na banderowskich bohaterach. 
Wypisz-wymaluj czeka nas powtórka z niemieckiej wersji historii i "polskich obozach zagłady"
Tak się tworzy historię... na początku przeszkadza maleńki chłopczyk nabity na tryzub na pomniku...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Źródła:
 
 
 
 
 
 
 

KOMENTARZE

 • @Astra
  5* Pzdr. https://www.youtube.com/watch?v=PCFYBTEm1go
 • Przekaz jest bardzo mocny i poruszający.
  Chodzi jednak o to, by nie przechodzić obojętnie koło kolejnego pomnika, lecz widząc go uświadomić sobie skalę tamtej tragedii.
  Tego potwornego ludobójstwa.
  Tych bestialsko zamordowanych niewinnych dzieci, kobiet i mężczyzn.
  Ofiary "rzezi wołyńskiej" jak zresztą wszelkie inne polskie straty poniesione w II wojnie światowej powinny zostać upamiętnione

  29.12.1944
  We wsi Rudawka w powiecie Dobromilskim, Ukraińcy obrabowali polskie gospodarstwa i zamordowali 8 Polaków. Ci "wspaniali bohaterowie" w jednym z domów żywcem spalili matkę z córką, a jedną 50-letnią Polkę uprowadzili do pobliskiego lasu i tam zamordowali.

  29.12.1944r.
  W Jabłonówce w powiecie Kamionka Strumiłowa Ukraińcy zamordowali 17 Polaków. Wśród ofiar było niemowlę i 12-letnia dziewczynka.
  Zdjęcia z pogrzebu pomordowanych.

  https://pbs.twimg.com/media/DSPWEyjW4AA0VnU.jpg

  https://pbs.twimg.com/media/DSPWBg1XkAE1f05.jpg
 • Prezydent Ukrainy, przyjaciel Polski i Rosji, trzymający UPA za mordę, Janukowicz, powiedział, że...
  UPA bestialsko wymordowała ok 500tyś! Polaków
 • Apel do Kresowian Dodano 28 grudnia 2017
  http://dziennik.artystyczny-margines.pl/apel-do-kresowian/

  Kresy to wielka historyczna wartość. To ukryty w pamięci polski skarb. Przez wieki budowały naszą narodową tożsamość, kształtowały i umacniały wiarę, i rozwijały wrażliwość.

  Kresy to nasze święte dziedzictwo, które winniśmy, jako naród, pielęgnować i chronić także przez wieki. Na Kresach znajdują się groby i doły śmierci bez krzyży naszych pomordowanych dzieci, ojców, braci i sióstr. Nie możemy o nich zapomnieć.

  Już niedługo, w okolicach 11 lipca 2018 r., odbędą się społeczne uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich.

  Będziemy czcili pamięć polskich ofiar tej straszliwej zbrodni, nie zapominając, że mordów tych dokonały ukraińskie formacje zbrojne, Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińska Powstańcza Armia. Pragniemy uczcić pamięć ofiar w atmosferze godności i powagi. Rok temu został powołany reprezentatywny, szeroki, ponad stuosobowy Komitet Honorowy. Na czele Komitetu stał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

  Ufam, że i w tym roku, zgodnie z wolą Kresowian, stanie na jego czele. Komitet Honorowy wypełnił swoje zadania rzetelnie, odpowiedzialnie i dobrze. Społeczne obchody przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie wypadły okazale, gromadząc tysiące mieszkańców stolicy i gości z całego kraju.

  W tym roku winniśmy wziąć pod uwagę nasilające się antypolskie prowokacje na Wschodzie Rzeczypospolitej i wspomóc środowiska kresowe w tej części kraju, organizując w Lublinie Wielki Kongres Kresowian. Pojęcia tego użył po raz pierwszy w rozmowie ze mną prof. Włodzimierz Osadczy.

  Ja je natomiast ogłaszam publicznie i proszę środowiska kresowe o przyjęcie inicjatywy do realizacji. Proponuję także zorganizować drugie ważne działanie, tym razem dla młodego pokolenia, we Wrocławiu, pod nazwą Młodzieżowy Kongres Kresowy, który stałby się intelektualną, historyczną i patriotyczną manifestacją nowej generacji Polaków.

  Apeluję do wszystkich środowisk kresowych, do organizacji i stowarzyszeń lokalnych, o skupienie się wokół Komitetu Honorowego i wspieranie jego inicjatyw i działań. Apeluję do ludzi nauki i kultury o pomoc w jego pracach. Apeluję o jedność, spokój i rozwagę w podejmowaniu wszelkich decyzji i działań.

  Niech pamięć o ofiarach zbrodni ukraińskiego ludobójstwa stanie się też pamięcią o Wielkiej Polsce, której bez Kresów by nie było. Niech pamięć Kresów nas jednoczy i buduje wspólnotę narodową w wolnej, suwerennej i niepodległej Ojczyźnie.

  Stanisław Srokowski
  www.srokowski.art.pl


  https://www.facebook.com/Ukrai%C5%84ska-V-kolumna-w-Polsce-514729365331686/
 • A w tej Jeleiniej Górze, to radnymi są jeszcze Polacy?, czy...
  już jakieś inne narodowości?
 • Wrażliwość drażni aha......
  https://youtu.be/ZlzmXYdKY8w
 • @
  Tak się przenosi wojnę na polską ziemię. Najpierw przyjąć miliony młodych Ukraińców, a następnie stawiać takie pomniki.

  Ci którzy się z tego najbardziej cieszą to takie "Husky" jak ten tu.

  https://s3.amazonaws.com/assets.forward.com/images/cropped/daniels-rydzyk-1500208253.jpg
 • [TYLKO U NAS] W. Osadczy: Polska jest cudzym narzędziem w prowadzeniu polityki na Ukrainie
  https://gloria.tv/article/mkwj2Jo6Ba9M4t67obCsxmij8


  Możemy albo dalej być narzędziem realizacji cudzych planów geopolitycznych w tym regionie, albo dbać przede wszystkim o polską rację stanu. […] Nie możemy się oszukiwać i mówić, że zabłysło jakieś światełko. Na pewno takim punktem zapalnym nie będzie wizyta prezydenta – powiedział o relacjach polsko-ukraińskich w rozmowie z red. Wojciechem Heronem z portalu radiomaryja.pl prof. Włodzimierz Osadczy. Profesor odniósł się także do konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

  ***

  Wojciech Heron: Skąd wziął się termin „strategiczne partnerstwo z Ukrainą”? Możemy o nim mówić, biorąc pod uwagę relacje polsko-ukraińskie?

  Prof. Włodzimierz Osadczy: Jest to kontynuacja pewnej linii, która była dostrzegalna jeszcze za czasów II Rzeczypospolitej. Myśl w tym kierunku rozwijała się także w połowie XIX w.

  Było to tworzenie bytów politycznych na granicy z Rosją i wspanie tych bytów jako naturalnego buforu, który będzie chronił Europę przed rosyjskim imperializmem. To założenie nasilało się też w okresach nasilonych emocji. Te emocje były mocno wyeksponowane po klęsce powstania styczniowego, stąd też ta wizja była bardzo nasilona w tym czasie. Chciano stworzyć coś, co można byłoby traktować jako swego rodzaju zasłonę geopolityczną.

  Można powiedzieć, że trwa to do dnia dzisiejszego. Obecna polityka polska jest pewną emanacją Stanów Zjednoczonych. Strategiczne partnerstwo jest w tej chwili realizacją celów właśnie Stanów Zjednoczonych w tym regionie Europy.

  Faktycznie możemy nazwać dzisiaj Ukrainę – patrząc na jej sytuację wewnętrzną – takim buforem bezpieczeństwa, jakim miała być?

  – Absolutnie nie. Jest to teza, która nigdy się nie sprawdzała, a obecnie doświadcza kompletnego fiaska po stronie weryfikacji. Gdy chodzi o Ukrainę, która powstała po roku 1991 to było to typowe państwo postsowieckie zdominowane przez oligarchów. Na to złożyło się kilka czynników: brak tradycji państwowej, brak społeczeństwa obywatelskiego – w którym obywatele stanowiliby o własnym losie – i głęboka spuścizna postsowiecka. Wszystko to złożyło się na przejęcie władzy przez klany oligarchiczne, które zaczęły pozorować demokrację i jakąkolwiek politykę zagraniczną.

  Dla dobra oligarchów te państwa postsowieckie były kierowane bardziej na Rosję lub na Zachód. Ta Ukraina postmajdanowa, która miała być państwem europejskim, stała się jeszcze bardziej dramatycznym tworem politycznym niż za czasów Wiktora Janukowycza. W niebyt odeszły dobre relacje z Rosją, a w konsekwencji tanie surowce i rynki zbytu. To przełożyło się na kryzys gospodarczy i konflikty między klanami oligarchicznymi. Stąd biorą się też tragikomedie, takie jak ta z udziałem Micheila Saakaszwiliego – polityka ze wszech miar skompromitowanego zarówno u siebie w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Czyni w tej chwili kroki, które wydawałyby się niemożliwe w przypadku innych graczy sceny politycznej. To, co się dzieje na Ukrainie, to jest rewolta. Ta przymiarka jest bardzo mocno zabezpieczana przez Stany Zjednoczone.

  Co Stany Zjednoczone mogą i chcą na tym zyskać?

  – Trudno to teraz stwierdzić. Wiemy, że reżim Petro Poroszenki się kompromituje. Wotum zaufania, które było dość wątpliwe w stosunku do niego się kończy. Standardy europejskie coraz bardziej się oddalają. Saakaszwili jest osobą bezpośrednio związaną ze Stanami Zjednoczonymi. Cieszy się też u części społeczeństwa ukraińskiego jako osoba bezwzględna w walce z korupcją, bo miał swoje pięć minut jako gubernator w obwodzie odeskim. To wszystko wpisuje się w antyrosyjską politykę, która bezwzględnie dominuje na Ukrainie.

  Co jest dla nas groźniejsze: agresja Rosji na Ukrainę czy ukraiński nacjonalizm? Można to w jakiś sposób porównać?

  – Ataki Rosji to teza, która wymaga dość dokładnej i uczciwej weryfikacji. Jeżeli mówimy o atakach Rosji, to pojawiają się pytania: dlaczego Ukraina utrzymuje z Rosją o wiele bardziej żywe stosunki handlowe niż np. z Polską? Dlaczego Rosja jest w czołówce krajów, które nabywają broń ukraińską? To wszystko nie trzyma się kupy, gdy chodzi o logikę prowadzenia wojny i konfliktu. Próbuje się narzucić jakąś nowomowę typu „wojna hybrydowa”. Ataki Rosji to nieco przebarwiona rzeczywistość. Rosja ma swoich ugruntowanych w tradycji i kulturze rosyjskiej zwolenników i będzie próbowała to wykorzystywać.

  Jak w takim razie Polska powinna zachować się wobec tej agresji?

  – Przede wszystkim Polska powinna zdawać sobie sprawę, że ten eksperyment, który Polska próbuje zrealizować od XX w., czyli tworzenia z Ukrainy narzędzia polityki antyrosyjskiej się nie powiodły i nie powiodą z racji tego, że jest to kraj bardzo zróżnicowany.

  Ukraina ma możliwość być zorientowana na Rosję, co dałoby pokój między częścią prorosyjską i prozachodnią albo nastąpi rozkład państwa lub długotrwały, wyniszczający konflikt. Polska powinna się więc liczyć z tym, że Ukraina nie może być narzędziem polityki antyrosyjskiej. Rosja nigdy nie wycofa się z wpływów na Ukrainie. Polska powinna zdawać sobie sprawę, że w Europie Środkowo-Wchodniej jest też Rosja, która ma swoje żywotne interesy na Ukrainie.

  Polsko-ukraińskie relacje uległy znacznemu ochłodzeniu. Jak zatem oceni Pan wizytę prezydenta Andrzeja Dudy u naszych wschodnich sąsiadów?

  – Tak jak mówiłem przed tym wydarzeniem – jest to wizyta absolutnie pozbawiona sensu. Sprawy historii stały się zasadniczymi w relacjach polsko-ukraińskich. Państwo ukraińskie wykazało się brakiem wolnej woli, a nawet nieprzyjazną postawą, kiedy zapadła decyzja o zakazie ekshumacji szczątków Polaków zamordowanych w trakcie ludobójstwa – według IPN-u to aż 130 tys. osób.

  Taki stan trwa od ponad ćwierć wieku. Nie dość, że państwo ukraińskie cieszy się szczególną opieką ze strony Polski, to deklaruje także wartości europejskie, w tym humanistyczne. Wśród tych wartości jest także szacunek do życia. Nie dość, że samo państwo toleruje tę sytuację, to jeszcze prowadzi politykę szantażu. Jest to gest wyjątkowo nieprzyjazny.

  W jaki sposób Polska powinna zatem rozmawiać z Ukrainą?

  – Powinna rozmawiać tak, jak mówiła Kancelaria Prezydenta, a co nie było zrealizowane – twardo i stanowczo. Jako kraj europejski świadomy swojej historii i godności, powinniśmy wyartykułować sprawy żywotne dla naszego państwa. Pogrzebanie szczątków niewinnych ofiar ludobójstwa to sprawa priorytetowa dla każdego państwa. Żadne państwo nie ma nieuregulowanych tego typu spraw.

  Ekshumacje szczątków Polaków się warunkuje, natomiast jest to sprawa bezwarunkowa. Taka sytuacja nie ma prawa istnieć.

  Do Polski w celach zarobkowych przybyło bardzo wielu Ukraińców. Otrzymują oni tutaj zdecydowanie większe pieniądze za pracę niż na Ukrainie. Tamtejsze władze zamiast to docenić, twierdzą, że to my powinniśmy dziękować za dostarczenie wykwalifikowanych pracowników. Jak oceni Pan tę postawę?

  – Widzimy, że na wierzchu leżą różnego rodzaju tezy, które wykorzystuje się w duchu antypolskim. To niepokrywające się z prawdą tezy, które niestety należą już do standardów. Widzimy więc, że w relacjach z Polską nie liczy się prawda, ale doraźne interesy. Dla ich realizacji wykorzystuje się niedopuszczalną retorykę.

  To, że ona występuje, świadczy o tym, że teza o strategicznym partnerstwie nie jest prawdziwa i tak naprawdę jest to kolos na glinianych nogach, który nie przetrwa próby czasu.

  Jakie wyjście ma w tej perspektywie Polska?

  – Możemy albo dalej być narzędziem realizacji cudzych planów geopolitycznych w tym regionie, albo dbać przede wszystkim o polską rację stanu, podobnie jak chociażby Węgry. Ta druga droga to jedyna możliwość realizacji suwerennej polityki. Polska na ziemiach współczesnej Ukrainy była obecna już w poł. XIV w. Zostawiła tam ogromne dziedzictwo kulturowe, które jest sukcesywnie niszczone.

  Jakie są zatem szanse na poprawę tych relacji?

  – Nie możemy się oszukiwać i mówić, że zabłysło jakieś światełko. Na pewno takim punktem zapalnym nie będzie wizyta prezydenta.

  Wojciech Heron

  RadioMaryja.pl
 • @Husky 16:22:22
  "Przekaz jest bardzo mocny i poruszający"

  A jaki ma być? :(
  Takich strasznych mordów dokonano a teraz się będziemy bandytom i ich potomkom tłumaczyć..
 • @trojanka 16:50:52
  Drażni trojanko i to bardzo.
  Jacy wrażliwi ci potomkowie są...

  Pozdrawiam
 • @Arjanek 17:15:07
  "Tak się przenosi wojnę na polską ziemię. Najpierw przyjąć miliony młodych Ukraińców, a następnie stawiać takie pomniki. "

  Co Ty nie powiesz? ekspercie od tłumaczenia Hitlera... i niemieckiej rzeszy..
  Weź spadaj z takimi opiniami na drzewo!
 • @trojanka 17:27:30
  "To, że ona występuje, świadczy o tym, że teza o strategicznym partnerstwie nie jest prawdziwa i tak naprawdę jest to kolos na glinianych nogach, który nie przetrwa próby czasu."

  Z tego zdają sobie sprawę Polacy. Pytanie co z tymi mądrymi inaczej...
 • @Jan Paweł 16:40:43
  Też o tym czytałam, że może być pół miliona..
  Ale "nasi" już sami wiedzą że "około" 100 tys.
  Bez badań, ekshumacji? Wstyd za takich "naukowców!!

  pozdrawiam
 • @Arjanek 17:15:07
  A siebie tam odnalazłeś.
 • @Astra - Anna Słupianek 17:36:13
  No taki ma być
 • @Astra - Anna Słupianek 17:47:55
  .
  włoskie źródła podają 500 000 osób bestialsko wymordowanych!

  pozdrawiam!
 • @Astra - Anna Słupianek 17:41:19
  Szkoda,że polska wrażliwość ich nie obchodzi ,jak uchwalają 2017 rok rokiem Bandery, mianują kolejną ulicę przy kościele św.M.Magdaleny we Lwowie imieniem Bandery, uczą o bohaterskim Kłymie Sawurze , który osobiście obrzynał głowy Polakom a potem wyciągają łapę po polskie pieniądze, tu wrażliwość się kończy!

  No ale wszyscy wiemy, że to gnojenie Polaków Kresowiaków, pamięci o Rodakach, ataki na księdza Isakowicza Zaleskiego obrażanie ich i wszystkich innych od "ruskich agentów', prof. Zapałowskiego, biskupa Mokrzyckiego na Ukrainie odbywa się na rozkaz USA w związku z ich interesami na Ukrainie.W związku z tym można napluć na polską pamięć , honor zwykłą ludzką powinnośc jaka jest pochówek zmarłych, tak jak to robią niektórzy "polacy" z pewnej gazety, trolle z Dobczyc pod kasą Sorosa , Kramki oraz kilku "parlamentrzystów,Którzy żyją za nasze podatki i to nieźle!
  Niech im płaci ten komu służą!!

  MNie bardzo boli to siłowe, chamskie, nachalne , nie mające ŻADNEJ podstawy zmuszanie nas na siłę do wielkeij przyjaźni z Ukrainą. Kto ma ochotę się kumać proszę opodatkować się na konto Ukrainy czy coś, prosze bardzo!!Ja na ten przykład nie mam na to ochoty!!
  No ale oczywiście,myslenie takie jest dziecinne, bo choćbyśmy się wściekli hegemon nie odpuści swoich interesów i będziemy dalej utrzymywać "cyngla"Ussraela.A "rządzący" płaszczyć się i kornie chylić łby przed nimi.
  W wiązku z tym pijarowcy ukrainsko polsko amerykańscy z zadyszką wymyślają nowe projekty "scalania" dwóch wielce "zaprzyjaźnionych" nacji.Mianowicie za miliony rządu Ukrainy / może nasze/ będzie zrealizowany film o wspólnej walce AK oraz UPA, z sowieckim najeźdźcą!!

  Oraz ulice Marka Bezruczki w każdym polskim mieście.

  Zapodziałam gdzieś fragment wywiadu, dla kanału 112ukriana, z nijakim Szermetą/jak znajde to wrzuce/ w którym oswiadczył że Polacy będą Ukrainę przepraszać za ataki na Banderę.

  PS. tak mi się skojarzyło że stygamtyzowanie osób o odmiennym zdaniu, ma swoją historię dobrzez opracowaną przez pewną nację w celu ordynarnego szantażu.
  Tak więc mamy atakujące określenia na końcówkę "yzm", to samo kopia na Ukrianie "antybanderyzm", na Ukrianie i wiernie skopiowane w Polsce furorę robi określenie " ruski agent"oraz 'Ile Kreml wam płaci".
  Każdy sądzi według siebie!
  Ostatnio na Ukrianie karierę robi zarzut kogoś z rządu 'że naziolskie" ugrupowania działają dla Kremla.Zajob całkowity.W kraju rojącym sie od agentów hegemona, instruktorów z USA,Izraela i Kanady etc . spokojnie i bez przeszkód , nie ukrywając się rezydują sobie agenci Kremla, nawołujący dzień w dzien do ataku na Rosję, na Most Krymski.

  W każdym razie coraz więcej Polek i Polaków ma dosyć tego poniżania nas, łupienia nas , i siłowego zmusznia narodu do jakichś "przyjaźni".

  Zwykli zahukani Ukraińcy ,którzy mają w ...ie Banderę i jego chorą ideologię żyjąca dziś pełną parą na Ukrianie, stanowią ze 30% narodu.Bo rezta jest na siłę inwigilowana, w szkołach uczy się dzieci, nastroje nazi sa podsycane na każdym kroku.

  I nieprawdą jest co twiedzą tu na Neonie niektórzy pisarze,że Ukraińcy przyjeżdżający do Polski , NIC nie wiedza o Wołyniu i tym, że na tej idei jest natarczywie budowana "Nowa Ukraina. Trzeba być cepem ,żeby uważać ,ż jak facet przyjeżdża zarobić tu ogromne pieniądze w porównaniu ze swoim krajem , to sie przyzna do tego drażliwego tematu???!!
 • @RAM 18:06:27
  "włoskie źródła podają 500 000 osób bestialsko wymordowanych!"

  I tak to wygląda... a polski sejm w uchwale, którą w dodatku podano pod głosowanie mówi o "około 100 tys."
  Oprawcy mają z tego powodu radość chyba...

  pozdrawiam również
 • Pomnik Ofiar UPA w Ługańsku /Donbas/
  https://kresy.pl/wp-content/uploads/2017/02/cbdb5e316ca44ebf04f2344560cd8a93.jpg
 • @trojanka 18:25:20
  "Zapodziałam gdzieś fragment wywiadu, dla kanału 112ukriana, z nijakim Szermetą/jak znajde to wrzuce/ w którym oswiadczył że Polacy będą Ukrainę przepraszać za ataki na Banderę."

  No i sama powiedz, czy mnie przeczucia nie mylą?
  Zaczynają jak niemiaszki... nie dość że mordy uważają za "tragiczną przeszłość" to jeszcze z Banderę mamy przepraszać... zupełnie jak z "polskimi obozami" się zaczyna...W cholerę z takim rządem!
 • Tradycja "widłowa' jest bardzo popularna , tutaj deputowany Liaszko!
  http://informing.ru/uploads/posts/2016-10/1477847229_545991_main.jpg

  https://www.depo.ua/static/files/gallery_uploads/images/unian_659767.jpg


  https://operkor.files.wordpress.com/2017/01/d0bbd18fd188d0bad0bed0b2d0b8d0bbd18b-0.jpg?w=780
 • @
  Na YouTube jest dostępny film pokazujący sabat na górze Żbyr z 2013 roku.
  Można na nim zobaczyć pełne fanatyzmu mowy przedstawicieli władz ukraińskich i Kościoła grekokatolickiego oraz zaczadzoną szowinizmem młodzież w mundurach Waffen-SS, pozbawioną jakiejkolwiek refleksji krytycznej.

  https://youtu.be/YXj7JByNfoI
 • Światosław Szeremeta, "Polska ,musi oficjalnie przeprosić Ukrainę i to powinno sie stać na wszystkich poziomach".
  https://antikor.com.ua/articles/207028-nado_izvinitjsja_v_ukraine_podlili_masla_v_konflikt_s_poljshej

  wywiad dla "kanału 5" ukraina.
 • Z dr. hab. Włodzimierzem Osadczym, historykiem, dyrektorem Ośrodka Badań Wschodnioeuropejskich
  na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. św. Jana Pawła II, rozmawia Mariusz Kamieniecki.
  Stanowczo i zdecydowanie Środa, 13 grudnia 2017 (15:05)

  http://naszdziennik.pl/polska-kraj/192495,stanowczo-i-zdecydowanie.html
 • Sprawa jest bardzo pogmatwana, co oznacza, że do jej zrozumienia trzeba głębszej wiedzy, głębszego zrozumieina
  Przykro jest, że niektórzy tę tragedię tysięcy ludzi dla celów politycznych upraszczają "do bólu". Pamiętasz Astra wspaniałe wspomnienia p. Czesława Suchcickiego, ile można się było z nich nauczyć?
  http://lubimyczytac.pl/autor/70307/czeslaw-suchcicki. Ja takich osób, o różnych doświadczeniach spotkałem co najmniej kilka.

  Sprawy Wołynia, Podola, zbrodni, których nie sposób objąć rozumem. Sprawy "Polskiego orzełka" dziecka nabitego na sztachety płotu, widły, które w cierpieniu rączkami i nóżkami machało, kobiety ciężarne, którym na żywca wyjmowano płód z macicą z brzucha a w brzuchu zaszywano żywego kota? Kobiety, mężczyzn, których za życia ciało piłą na fragmenty rozdzielano. Te wszystkie zbrodnie, niepojęte dla człowieka rozumnego jak najbardziej ten symbol dziecka na widłach na przedstawia, człowiek, który zna historię potrafi to odpowiednio zrozumieć.

  Tyle, że ten symbol ten pokazuje tylko jedną stronę widzenia a w tej historii trzeba sięgnąć głębiej, zrozumieć proces siania nienawiści, nienawiści, która takie owoce wydała.
  Sięgnąć po wojny Chmielnickiego, których przyczyny jakże precyzyjnie oddają słowa Chmielnickiego w ekranizacji dzieła Sienkiewicza "Ogniem i Mieczem". "Czy jeśli by tylko o moją prywatę chodziło, to czy tylu ludzi poszło by za mną"? By rozważać sprawy i zbrodnie trzeba brać pod rozwagę wojny kozackie, okres międzywojenny, gdy niszczono cerkwie i rodził się ruch banderowców, wielki głód na Ukrainie - dzieło Stalina. Wtedy zabito w tych ludziach ich "ludzkość". To wszystko legło u podstaw zbrodni których rozum człowieka pojąć nie potrafi. Bo kto, Niemcy czy może Ukraińcy byli większymi zbrodniarzami? Czy sposób to ocenić? Niemcy mordowali masowo, "humanitarnie". Dziś człowiekowi, co brał udział w zamordowaniu tysięcy ludzi feruje się wyrok mniejszy, niż temu, co zamordował 1 osobę i do tego podkreśla się jego zaawansowany wiek. A czy ktoś zapyta, czy wtedy, gdy popełniał zbrodnie zastanawiał się, co zrobić z człowiekiem, który był w wieku, w jakim on dziś jest? Ukraińcy mordowali "jednostkowo", "spektakularnie". Gdzie obraz barbarzyństwa i cierpienia mordowanej osoby nikt o zdrowych zmysłach nie pojmie.
  Ale czy jest odpowiedź na proste pytanie, jaką karę winni ponieść? Osobę, która zamordowała inną osobę w sposób "spektakularny" można ukarać śmiercią w dokładnie identyczny sposób, niech pozna cierpienia jakie sama zadała. Ale jak ukarać osobę, która "humanitarnie" zagazowała 1000 osób? 1000 razy "humanitarnej" śmierci jej nie zadamy.
 • @Zawisza Niebieski 21:02:06
  " By rozważać sprawy i zbrodnie trzeba brać pod rozwagę wojny kozackie, okres międzywojenny, gdy niszczono cerkwie i rodził się ruch banderowców, wielki głód na Ukrainie - dzieło Stalina. Wtedy zabito w tych ludziach ich "ludzkość".

  Wielki głód był we wschodniej Ukrainie i tam właśnie nie było mordów swoich sąsiadów :(

  Kozacy... i tutaj masz rację, sceny jak z sienkiewiczowkiego "Ogniem i mieczem"
  Mnie tak szczerze mówiąc nic ich los nie obchodzi, nic...
  Chodzi mi bardziej o głupią proukraińską politykę. Mamy ich tutaj już 2 miliony .. dlatego uważam, że Polacy powinni wiedzieć jakich to braci tutaj wpuściliśmy.
  Oni muszą stąd wyjechać, tyle..

  Pozdrawiam Cię Czarku :)
 • Tylko co na to wladze w Toruniu
  Które mają/muszą wydać zgodę na budowę.
 • @Husky 22:01:32
  Władze nic nie mogą! co najwyżej skoczyć Redemptorystom.
  Chociaż przygotowując wpis gdzieś napotkałam się ze stwierdzeniem że i przez władze kościelne próbują zablokować wystawienie pomnika. Kto? no ukraińscy lobbyści oczywiście.

  cyt:
  "Początkowo pomnik miał powstać w Jeleniej Górze. Z takim pomysłem wyszli Kresowiacy, którzy zawiązali w tej sprawie komitet społeczny. Projekt został jednak odrzucony na etapie weryfikacji merytorycznej. W ocenie władz miasta pomnik wywołał sporo kontrowersji, do urzędu miała wpłynęły listy przeciwko tej inicjatywie.

  Pomnik w swoim Porcie Drzewnym w Toruniu widzą natomiast redemptoryści. Na terenach należących do zakonu ojca Rydzyka powstanie Park Pamięci Narodowej.

  Jak informuje Onet.pl, właśnie tam ma stanąć pomnik "Rzeź Wołyńska". Z informacji portalu wynika, że o. Rydzyk osobiście oglądał pomnik w Gliwicach i monument zrobił na nim wrażenie.

  Do powstania pomnika nie jest potrzebna uchwała rady miasta, bo nie jest to teren publiczny."

  http://www.rp.pl/Spoleczenstwo/171229800-Kontrowersyjny-pomnik-rzezi-wolynskiej-moze-stanac-u-o-Rydzyka.html
 • @Jan Paweł 16:40:43
  No właśnie, dlatego banderowcy w Polsce tak silnie wspierają pro-banderowskie partie na czele z pisorami. Nawet tu, na oneccie24 prowadzą podwójną grę.
  Janukowicz to Polak wywodzący się z chrześcijańskiej rodziny. Kto go tak usilnie zwalczał??? A no - Sikorski, Gieremek, Kaczyńscy, Lipiński, Terlecki, Kuchcinski, Kwaśniewski, Komorowski itd. A naiwni pro-pisowcy udają idiotów, że o tym nie wiedzą i tu piszą różne trollowskie pochwały na cześć banderowsko - syjonistycznej bandy.
 • @Astra - Anna Słupianek 21:21:15
  Aniu, co do głupiej pro-ukraińskiej polityki to pełna zgoda między nami. Wiem, że mam zboczenia historyczne, i z tej perspektywy na wszystko patrzę. No cóż "Naczialnika", czy też Adriana ku korzeniom ciągnie, pozostałych idiotyczna nienawiść do wszystkiego co rosyjskie. Tyle, że mi się marzy, by nami rządzili ludzie mądrzy, posiadający wiedzę historyczną, a nie populistyczni kretyni, co dziś mamy. Dziś nauczyciele prawa Dudy, nauczyciele historii Macierewicza wstydzą się, ale już "pała siadaj durniu", powiedzieć nie mogą. :)
  Oby w przyszłym roku Ojczyznę Wolną -od idiotów w polityce i ich klakierów - raczył nam zwrócić Pan. Tego nam wszystkim życzę.
 • @Astra - Anna Słupianek 22:25:48
  Raczej z tego co wiem to i na stawianie budowli (jakiejkolwiek) na terenie prywatny tez potrzebna jest zgoda nadzoru budowlanego.
  A ten nalezy do Urzedu Miasta.
  No i ta ciekawostka ......
  Ten "antypolak" i "oszust" o.Rydzyk a stawia pomnik.
  Szok 8-)))))
 • @Zawisza Niebieski 22:36:51
  "Oby w przyszłym roku Ojczyznę Wolną -od idiotów w polityce i ich klakierów - raczył nam zwrócić Pan. Tego nam wszystkim życzę."

  I tak się stanie!
  Polacy mają wielu i to śmiertelnych wrogów jak żaden inny naród. Wszyscy oni wychodzą z sibie aby nas unicestwić. To nie jest tak, że naszą winą są durne rządy. Jesteśmy w ciągłej wojnie o zachowanie czy wręcz przeżycie.
  Ale jedno Ci powiem... oni nas nie przemogą, bo prawdziwa Polska to miasteczka i wsie polskie i wspaniali, uparci Polacy, którzy tutaj zamieszkują.
  Tak Ci górnolotnie ale prawdziwie napiszę.
  Myślę, że nasza Królowa będzie nad nami czuwać... o to ją prosiłam 8 grudnia w południe w godzinie "otwartego nieba" :)))
 • @Husky 23:05:25
  Zgoda nadzoru budowlanego? być może, ale o to to byłabym spokojna :)
 • @Astra - Anna Słupianek 23:08:46
  Taki pomnik powinien stać na każdym przejściu granicznym z Ukrainą.
  Pomnik jest wyjątkowo nieszablonowy ,ładnie ujęty ogrom tej zbrodni na miejscu serca orła , a na tryzubie polskie niewinne dziecko ,ofiara banderowskiej dziczy.
  Pomnik , który o. Rydzyk chcę zainstalować na prywatnym terenie, jest dla wielu problemem.
  A co z nielegalnymi upamiętnieniami UPA w Polsce
 • I jak w Polsce ma być dobrze?
  Każde ugrupowanie, które sprzeciwia się uznaniu ludobójstwa za zbrodnię, uznaje za zdrajców, a Polaków, za zdrajców.

  Zrozumcie, że to sami "Polacy" powodują, że znajdujemy się po szyję w łajnie. Jak trzeba mieć wyprane mózgi. Niech ich szlag.

  Gdy piszę, że amerykanie nie są naszymi przyjaciółmi, że nie lubię Rosji, bywam nazywany ruskim trollem i zdrajcą - w porządku. Mam to gdzieś.

  Ale jako potomek pomordowanych przez banderowców, gdy pisze o ich zbrodniach, zostaję tak nazywany, właśnie "ruskim trollem i zdrajcą" - TRACĘ SKRUPUŁY I GROŻĘ UDERZENIEM W PARSZYWĄ MORDĘ.
 • @Husky 23:25:34
  Jak to co?
  Się rozbierze jak ten w Hruszowicach i to jeszcze w amach czynu społecznego!

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_UPA_w_Hruszowicach
 • @Romuald Kałwa 23:26:21
  Zapewniam Cię, że te nicki... no cóż "une" nic z Polakami nie mają wspólnego, wiem co piszę.

  Pozdrawiam :)
 • @Astra - Anna Słupianek 23:31:58
  Jeszcze jest ich kilka
 • Wrażliwość.......wrażliwość.....jedna wielka wrażliwość OUN i UPA
  Członkowie OUN-UPA – banderowcy prześcignęli znacznie NKWD stosując o wiele liczebniejsze i okrutniejsze rodzaje tortur wobec Polaków a niekiedy i wobec swoich rodaków nie akceptujących ich zbrodnicze praktyki. W UPA występowała w zasadzie solidarność zbrodnicza wśród jej członków. Każdy kandydat na członka UPA musiał najpierw dokonać zbrodni zabójstwa “Lacha” np. w mieszanym małżeństwie polsko-ukraińskim zabić matkę Polkę lub ojca Polaka, względnie kogoś wskazanego np. dziecko, aby móc być dopuszczonym do złożenia przysięgi i zostać członkiem UPA. Różnorodność stosowanych wobec Polaków tortur i okrucieństw, a także pozbawienie życia przez zastrzelenie, nie było dowolne według uznania sprawcy. Z reguły rodzaj tortur czy okrucieństwa był ustalany przez banderowski tzw. komitet rewolucyjny. Dla przykładu, wymienię – na życzenie – niektóre przypadki stosowanych – przez terrorystów OUN-UPA -w praktyce tortur fizycznych i okrucieństw, wobec mężczyzn, kobiet i dzieci narodowości polskiej, jakie stwierdziłem w wyniku wieloletnich niezależnych prac badawczych: 1. Wbijanie dużego i grubego gwoździa do czaszki gtowy. 2. Zdzieranie z głowy włosów ze skórą (skalpowanie). 3. Zadawanie ciosu obuchem siekiery w czaszkę głowy. 4. Zadawanie ciosu obuchem siekiery w czoło. 5. Wyrzynanie na czole „orła”. 6. Wbijanie bagnetu w skroń głowy. 7. Wyłupywanie jednego oka. 8. Wybieranie dwoje oczu. 9. Obcinanie nosa. 10. Obcinanie jednego ucha. 12.Obrzynanie obydwu uszu. 13. Przebijanie zaostrzonym grubym drutem ucha na wylot drugiego ucha. 14. Obrzynanie warg. 15. Obcinanie języka. 16. Podrzynanie gardła. 17. Podrzynanie gardła i wyciąganie przez otwór języka na zewnątrz. 18. Podrzynanie gardła i wkładanie do otworu szmaty. 19. Wybijanie zębów. 20. Łamanie szczęki. 21. Rozrywanie ust od ucha do ucha. 22. Kneblowanie ust pakułami przy transporcie jeszcze żywych ofiar. 23. Podcinanie szyi nożem lub sierpem. 24. Zadawanie ciosu siekierą w szyję. 25. Pionowe rozrąbywanie siekierą głowy. 26. Skręcanie głowy do tyłu. 27. Robienie miazgi z głowy przez wkładanie głowy w ściski zaciskane śrubą. 28. Obcinanie głowy sierpem. 29. Obcinanie głowy kosą. 30. Odrąbywanie głowy siekierą. 31. Zadawanie ciosu siekierą w szyję. 32. Zadawanie ran kłutych w głowie. 33. Cięcie i ściąganie wąskich pasów skóry z pleców. 34. Zadawanie innych ran ciętych na plecach. 35. Zadawanie ciosów bagnetem w plecy. 36. Łamanie kości żeber klatki piersiowej. 37. Zadawanie ciosu nożem lub bagnetem w serce lub okolice serca. 38. Zadawanie ran kłutych nożem lub bagnetem w pierś. 39. Obcinanie kobietom piersi sierpem. 40. Obcinanie kobietom piersi i posypywanie ran solą. 41. Obrzynanie sierpem genitalii ofiarom płci męskiej. 42. Przecinanie tułowia na wpół piłą ciesielską. 43. Zadawanie ran kłutych brzucha nożem lub bagnetem. 44. Przebijanie brzucha ciężarnej kobiecie bagnetem. 45. Rozcinanie brzucha i wyciąganie jelit na zewnątrz u dorosłych. 46. Rozcinanie brzucha kobiecie w zaawansowanej ciąży i w miejsce wyjętego płodu, wkładanie np. żywego kota i zaszywanie brzucha. 47. Rozcinanie brzucha i wlewanie do wnętrza wrząteku-kipiącej wody. 48. Rozcinanie brzucha i wkładanie do jego wnętrza kamieni oraz wrzucanie do rzeki. 49. Rozcinanie kobietom ciężarnym brzucha i wrzucanie do wnętrza potłuczonego szkła. 50. Wyrywanie żył od pachwy, aż do stóp. 51. Wkładanie do pochwy – vagina rozżarzonego żelaza. 52. Wkładanie do vaginy szyszek sosny od strony wierzchołka. 53. Wkładanie do vaginy zaostrzonego kołka i przepychanie aż do gardła, na wylot. 54. Rozcinanie kobietom przodu tułowia ogrodniczym scyzorykiem, od vaginy, aż po szyję i pozostawienie wnętrzności na zewnątrz. 55. Wieszanie ofiar za wnętrzności. 56. Wkładanie do vaginy szklanej butelki i jej rozbicie. 57. Wkładanie do analu szklanej butelki i jej stłuczenie. 58. Rozcinanie brzucha i wsypywanie do wnętrza karmy dla zgłodniałych świń tzw. osypki, który to pokarm wyrywały razem z jelitami i innymi wnętrznościami. 59. Odrąbywanie siekierą jednej ręki. 60. Odrąbywanie siekierą obydwóch rąk. 61. Przebijanie dłoni nożem. 62. Obcinanie palców u ręki nożem. 63. Obcinanie dłoni. 64. Przypalanie wewnętrznej strony dłoni na gorącym blacie kuchni węglowej. 65. Odrąbywanie pięty. 66. Odrąbywanie stopy powyżej kości piętowej. 67. Łamanie kości rąk w kilku miejscach tępym narzędziem. 68. Łamanie kości nóg w kilku miejscach tępym narzędziem. 69. Przecinanie tułowia na wpół piłą ciesielską, obłożonego z dwóch stron deskami. 70. Przecinanie tułowia na wpół specjalną piłą drewnianą. 71. Obcinanie piłą obie nogi. 72. Posypywanie związanych nóg rozżarzonym węglem. 73. Przybijanie gwoździami rąk do stołu, a stóp do podłogi. 74. Przybijanie w kościele na krzyżu rąk i nóg gwoździami. 75. Zadawanie ciosów siekierą w tył głowy, ofiarom ułożonym uprzednio głową do podłogi. 76. Zadawanie ciosów siekierą na całym tułowiu. 77. Rąbanie siekierą całego tułowia na części. 78. Łamanie na żywo kości nóg i rąk w tzw. kieracie. 79. Przybijanie nożem do stołu języczka małego dziecka, które później wisiało na nim. 80. Krajanie dziecka nożem na kawałki i rozrzucanie ich wokół. 81. Rozpruwanie brzuszka dzieciom. 82. Przybijanie bagnetem małego dziecka do stołu. 83. Wieszanie dziecka płci męskiej za genitalia na klamce drzwi. 84. Łamanie stawów nóg dziecka. 85. Łamanie stawów rąk dziecka. 86. Zaduszenie dziecka przez narzucenie na niego różnych szmat. 87. Wrzucanie do głębinowych studni małych dzieci żywcem. 88. Wrzucanie dziecka w płomienie ognia palącego się budynku. 89. Rozbijanie główki niemowlęcia przez wzięcie go za nóżki i uderzenie o ścianę lub piec. 90. Powieszenie za nogi zakonnika pod amboną w kościele. 91. Wbijanie dziecka na pal. 92. Powieszenie na drzewie kobiety do góry nogami i znęcanie się nad nią przez odcięcie piersi i języka, rozcięcie brzucha i wybranie oczu oraz odcinanie nożami kawałków ciała. 93. Przybijanie gwoździami małego dziecka do drzwi. 94. Wieszanie na drzewie głową do góry. 95. Wieszanie na drzewie nogami do góry. 96. Wieszanie na drzewie nogami do góry i osmalanie głowy od dołu ogniem zapalonego pod głową ogniska. 97. Zrzucanie w dół ze skały. 98. Topienie w rzece. 99. Topienie przez wrzucenie do głębinowej studni. 100. Topienie w studni i narzucanie na ofiarę kamieni. 101. Zadźganie widłami, a potem pieczenie kawałków ciała na ognisku. 102. Wrzucenie dorosłego w płomienie ogniska na polanie leśnej, wokół którego ukraińskie dziewczęta śpiewały i tańczyły przy dźwiękach harmonii. 103. Wbijanie koła do brzucha na wylot i utwierdzanie go w ziemi. 104. Przywiązanie do drzewa człowieka i strzelanie do niego jak do tarczy strzelniczej. 105. Prowadzenie nago lub w bieliźnie na mrozie. 106. Duszenie przez skręcanie namydlonym sznurem zawieszonym na szyi, zwanym arkanem. 107. Wleczenie po ulicy tułowia przy pomocy sznura zaciśniętego na szyi. 108. Przywiązanie nóg kobiety do dwóch drzew oraz rąk ponad głową i rozcinanie brzucha od krocza do piersi. 109. Rozrywanie tułowia przy pomocy łańcuchów. 110. Wleczenie po ziemi przywiązanego do pojazdu konnego. 111. Wleczenie po ulicy matki z trojgiem dzieci, przywiązanych do wozu o zaprzęgu konnym w ten sposób, że jedną nogę matki przywiązano łańcuchem do wozu, a do drugiej nogi matki jedną nogę najstarszego dziecka, a do drugiej nogi najstarszego dziecka przywiązano nogę młodszego dziecka, a do drugiej nogi młodszego dziecka, przywiązano nogę dziecka najmłodszego. 112. Przebicie tułowia na wylot lufą karabinu. 113. Ściskanie ofiary drutem kolczastym. 114. Ściskanie razem dwie ofiary drutem kolczastym. 115. Ściskanie więcej ofiar razem drutem kolczastym. 116. Periodyczne zaciskanie tułowia drutem kolczastym i co kilka godzin polewanie ofiary zimną wodą w celu odzyskania przytomności i odczuwania bólu i cierpienia. 117. Zakopywanie ofiary do ziemi na stojąco po szyję i w takim stanie jej pozostawienie. 118. Zakopywanie żywcem do ziemi po szyję i ścinanie później głowy kosą. 119. Rozrywanie tułowia na wpół przez konie. 120. Rozrywanie tułowia na wpół przez przywiązanie ofiary do dwóch przygiętych drzew i następnie ich uwolnienie. 121. Wrzucanie dorosłych w płomienie ognia palącego się budynku. 122. Podpalanie ofiary oblanej uprzednio naftą. 123. Okładanie ofiary dookoła słomą-snopem i jej podpalenie, czyniąc w ten sposób pochodnię Nerona. 124. Wbijanie noża w plecy i pozostawienie go w ciele ofiary. 125. Wbijanie niemowlęcia na widły i wrzucanie go w płomienie ognia. 126. Wyrzynanie żyletkami skóry z twarzy. 127. Wbijanie dębowych kołków pomiędzy żebra. 128. Wieszanie na kolczastym drucie. 129. Zdzieranie z ciała skóry i zalewanie rany atramentem oraz oblewanie jej wrzącą wodą. 130. Przymocowanie tułowia do oparcia i rzucanie w me nożami. 131. Wiązanie – skuwanie rąk drutem kolczastym. 132. Zadawanie śmiertelnych uderzeń łopatą. 133. Przybijanie rąk do progu mieszkania. 134. Przebijanie kołami dzieci na wylot. 135. Wleczenie ciała po ziemi, za nogi związane sznurem. 136. Przybijanie małych dzieci dookoła grubego rosnącego drzewa przydrożnego, tworząc w ten sposób tzw. “wianuszki”. (…) 341. Wrzucanie do klozetowego szamba żywych ofiar oraz bicie żelaznym narzędziem po głowie i ciskanie ich w głąb tego szamba. 342. Podwieszanie pod pachy na drzewie w lesie i palenie pod ofiarą gałęzi i chrustu. 343. Wiązanie rąk drutem i zadawanie na całym ciele ran kłutych. 344. Oskalpowanie – ściągnięcie skóry z głowy i twarzy – wraz z wybraniem oczu, obcięciem uszu, przecięciem krtani i wyciągnięciem przez nią języka. 345. Obcięcie genitaliów, wydłubanie oczu i skłucie całego ciała cienkimi igłami. 346. Porąbanie ośmiomiesięcznego dziecka na cztery części. 347. Rozbieranie do naga, związywanie ofiary drutem kolczastym i wpychanie do przerębli pod lód rzeki. 348. Przybicie bagnetem do stołu kilkumiesięcznego dziecka i włożenie mu do ust kawałka niedojedzonego kiszonego ogórka. 349. Duszenie sznurem zakładanym na szyję i zabijanie ciosem noża w serce. 350. Wyrywanie księżom wyznania rzymsko – katolickiego pulsujących serc z piersi, a niekiedy prezentowanie ich widzom i odliczanie na zegarku czasu trwanie agonii. 351. Duszenie drutem kolczastym. 352. Wypruwanie dzieciom wnętrzności i rozwieszanie jelit na ścianie w jakiś nieregularny sposób wraz z kartką wiszącą na gwoździu z napisem w ukraińskim języku: “Polska od morzu do morza!”. 353. Przybijanie dzieci do ściany z rozkrzyżowanymi rękami. 354. Wyłamywanie dzieciom stawów rąk i nóg i przybicie martwego dziecka do stołu – na oczach dorosłych osób. 355. Pozbawienie życia dwudziestoma dwoma i więcej ciosami noża. 356. Przymocowanie tułowia do oparcia i rzucanie w nie nożami. 357. Wiązanie – skuwanie rąk drutem kolczastym. 358. Zadawanie śmiertelnych uderzeń łopatą. 359. Przybijanie rąk do progu mieszkania. 360. Przebijanie kołami dzieci na wylot. 361. Wleczenie ciała po ziemi za nogi związane sznurem. 362. Przybijanie małych dzieci dookoła grubego, przydrożnego drzewa, tworząc w ten sposób tzw. “wianuszki”. Wymienione wyżej metody tortur i okrucieństw stanowią tylko przykłady i nie obejmują pełnego zbioru, stosowanych przez terrorystów OUN-UPA metod pozbawiania życia – polskich dzieci, kobiet i mężczyzn w męczarniach. Pomysłowość tortur była nagradzana. Sprawcy tortur i okrucieństw – tj. terroryści OUN-UPA – urządzali niekiedy makabryczne sceny, aby drwić i szydzić z ofiar. Na przykład: tułów z obciętymi rękami i nogami oraz obciętą głową ofiary, układali na “siedząco” pod ścianą zewnętrzną domu mieszkalnego, wystawiając je na publiczne “pośmiewisko”. Czasami, rozwieszali jelita ofiary na ścianie wewnątrz izby z ukraińskim napisem – “Polska od morza do morza”.
  Mordowanie łączyło się z usuwaniem śladu bytności , wszelkich śladów !
 • @Zawisza Niebieski 21:02:06
  "Ale jak ukarać osobę, która "humanitarnie" zagazowała 1000 osób? 1000 razy "humanitarnej" śmierci jej nie zadamy."

  A przepraszam, kto i gdzie zagazował 1000 osób? Nie rozumiem, dlaczego usiłujesz relatywizować zbrodnie ludobójstwa wołyńskiego. Nawet gdyby to gazowanie było prawdą, to co, mamy się licytować z żydami!?

  Trudno mówić o jakiejkolwiek karze za te zbrodnie po tylu latach. Ale od tego powinien być rząd, by zadbać o to, by ludobójstwo zostało nazwane po imieniu, a jego ofiary, o ile to możliwe, należycie pogrzebane, a ich pamięć uczczona, a nie zamiatana pod dywan, bo możemy się narazić Ukraińcom.

  "Ludzkość została w nich zabita"? Ano to najwyższy czas, żeby ją odrodzić, a nie grać w jednym zespole, z tymi, którzy czyny tych w których "ludzkość została zabita" wychwalają jako bohaterstwo i walkę wyzwoleńczą.

  Doprawdy, Zawiszo Niebieski, czasami piszesz całkiem rozsądnie, ale niektóre Twoje komentarze przyprawiają o mdłości.
 • @MrKuba65 00:40:48
  MSZE NIEDOKOŃCZONE - Pieśń o ludobójstwie na Wołyniu
  https://www.youtube.com/watch?v=GsKBAhbG89g&t=5s
 • A co robią na skrzydłach orła, te dwie...
  masońskie gwiazdy?
  Czy ten autor tej rzeźby jest rzeczywiście "czysty" i ma powołanie do wykonania takiego dzieła?
  Czy nie jest to teraz tak, że przy okazji oddawania hołdu Ofiarom, ludzie będą się kłaniać przy okazji masonerii?
  To skandal!, że coś takiego przeszło przez komitet budowy tego pomnika
 • Pani Słupianek...
  Putin powiedział: nie wracajmy do Historii...


  Putin prowadzi nową zimną wojnę – Trump nie chce reagować

  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/putin-prowadzi-nowa-zimna-wojne-trump-nie-chce-reagowac/04wgden
 • @
  Nie wiem , jakim artystą był Pityński, ale jeśli dobrym , to najwyraźniej ten etap kariery ma już za sobą. Pomnik jest brzydki , głupi i niesmaczny. Zastanówcie się, czy taki pomnik wypadałoby postawić na cmentarzu ofiar Rzezi? - nie! Dlatego nie wypada stawiać go w żadnym innym miejscu. Dodatkowo, powierzanie pamięci ofiar Rzezi opiece Biznesmena z Torunia, to wyjątkowa kpina z ich cierpienia.
  Moim skromnym zdaniem mózg ludzki powinien być na tyle duży, by analiza kwestii historycznych , etycznych i estetycznych mogła przebiegać w nim równolegle. Smutne , że wielu sobie z tym nie radzi. Smutniejsze, że większość z nich tę dysfunkcję akceptuje. Lecz najsmutniejsze - że to właśnie ci ludzie maja najwięcej do powiedzenia i najgłośniej krzyczą.
 • @Mariusz G. 09:12:18
  "Pomnik jest brzydki , głupi i niesmaczny. Zastanówcie się, czy taki pomnik wypadałoby postawić na cmentarzu ofiar Rzezi? - nie!"

  A jaki pomnik byłby "ładny"? Jakieś propozycje może?

  "Moim skromnym zdaniem mózg ludzki powinien być na tyle duży, by analiza kwestii historycznych , etycznych i estetycznych mogła przebiegać w nim równolegle. Smutne , że wielu sobie z tym nie radzi. "

  Smutne to jest to, że nie ma Pan pojęcia o skromności.

  Pozdrawiam
 • @Mariusz G. 09:12:18
  A ja sę zastanawiam, w czyim interesie jest skłócenie narodów słowiańskich?
  Mam nadzieję, że pani Astra-Słupianek udzieli merytorycznej odpowiedzi.

  Rosjanie to mieszanka etniczna...
 • @Talbot 08:39:13
  Putin i Trump? i jeden i drugi to przywódcy krajów o bardzo nieciekawej historii.

  "Putin prowadzi nową zimną wojnę – Trump nie chce reagować "
  Naprawdę? Wierzysz w to? Mnie się wydaje, że przyjdzie światu straszną cenę zapłacić za ich politykę...

  Pozdrawiam
 • @Astra - Anna Słupianek 09:49:50
  Putin to jest drug Hitler - Antychryst.
  Co do meritum: Pecunia non olet
 • @Talbot 09:46:08
  I po co ta złośliwość?
  Narody słowiańskie? To nie jest moja bajka. Jakoś dziwnym trafem największą sympatią darzy nas naród bynajmniej nie słowiański.
  O co Ci chodzi? trollujesz ?
  To jest moja merytoryczna odpowiedź...
 • @Jan Paweł 08:24:51
  Nie zwalałabym winy na autora.
  Mnie też się nie podobają te gwiady, ale... tak właśnie wygląda nasze godło :(
  Zmiany jego wyglądu to trzeba by żądać od sejmu polskiego.
 • @Astra - Anna Słupianek 09:41:36
  Tak - pomnik powinien być "ładny" ( w sensie - estetycznie akceptowalny). Dlatego powierza się projekt artyście.
  O skromności, myślę , mam jakieś pojęcie, może po prostu co innego pod tym pojęciem rozumiemy. (zresztą jak w przypadku wielu innych ludzkich przymiotów, typu: uczciwość , przyzwoitość, szczerość, patriotyzm, zakompleksienie )
 • @Astra - Anna Słupianek 10:02:15
  " Jakoś dziwnym trafem największą sympatią darzy nas naród bynajmniej nie słowiański."
  Chodzi o Żydów?
 • @Astra - Anna Słupianek 10:02:15
  "sympatią darzy nas naród bynajmniej nie słowiański.
  O co Ci chodzi? trollujesz ?'

  Prezentuję swoją opinię...
  Trollują to są ci, którzy krytykują agenta KGB.
 • @Mariusz G. 10:09:13
  A jaki byłby "estetycznie akceptowalny"?
  Bo widzisz ten wpis zamieściłam na kilku portalach i generalnie sam pomnik jest uważany za mocny przekaz, bo taki ma właśnie być!
  Ale Ty masz prawo mieć inne zdanie.
 • @Mariusz G. 10:12:45
  Nie wysilaj się L)
  Chodzi o Węgrów nie żydów, chyba że masz inne zdanie na ten temat.
  Skojarzenia podświadome? :)))))
 • @Talbot 10:15:12
  "Prezentuję swoją opinię...
  Trollują to są ci, którzy krytykują agenta KGB."

  Tollujesz bo zmieniasz temat wpisu... to jest właśnie trollowanie :(
 • @Astra - Anna Słupianek 10:15:28
  Krzesimir Dębski (cytuję za Onetem):
  "- Pomnik na pewno powinien powstać. Są już nawet różne tablice upamiętniające. Tu jednak chodzi o sprawę artystyczną. Nie można postawić pomnika, który wzbudza wątpliwości artystyczne - mówi Dębski w odniesieniu do kontrowersyjnej formy pomnika i podkreśla wprost: takich rzeczy robić nie wolno. - Jest to epatowanie okrucieństwem, ale w sposób brzydki. Artysta powinien umieć robić takie rzeczy dobrze - dodaje.

  - Przypominajmy o ofiarach, ale nie w ten sposób. To jest nadużycie i krzywda wyrządzona Wołyniakom, wszystkim Kresowiakom - apeluje."

  To , że nie spotkała się Pani z opinią wyrażoną przez K.D. , czy przeze mnie może wynikać z faktu, iż:
  1) są to opinie odosobnione
  2) tak Pani wychowała swoich czytelników, że ci, którzy mają odmienny pogląd nie wdają się w dyskusję, gdyż wiedzą , że jest to pozbawione sensu.
  Uważa Pani , że stać Ją na obiektywny osąd co do właściwej przyczyny takiego stanu rzeczy?
 • @Mariusz G. 10:35:43
  Czytałam pinię Krzesimira Dębskiego i to jest jego opinia.
  Moja opinia faktycznie nie jest obiektywna. Ona jest subiektywna jak najbardziej ale jest moja.
  Proszę poczytać opinie na http://www.prawica.net/ gdzie również jest ten wpis.

  Przytoczę również opinię wspaniałego blogera z portalu niepoprawni.pl.
  To jest człowiek, który opowiada historię swojej rodziny i innych jej znajomych w sposób piękny moim zdaniem. cyt:

  "Sławomir Tomasz Roch - 31 Grudnia, 2017 - 09:12
  ......a teraz jeszcze ten Pomnik Rzezi Wołyńskiej w Parku Pamięci Narodowej w Toruniu. Wspaniała myśl O. Tadeo i godne zamierzenie, które zdecydowanie popieram. Dziękuję patria. Naturalnie piąteczka! Przypuszczam, iż to contrik Cię wyminusował, co chwały mu absolutnie nie pzynosi. Ten Pomnik - Tułacz, którego nie chcieli wcześniej w Jeleniej Górze w Sudetach, autorstwa Andrzeja Pityńskiego z New York, oddaje klarownie prawdę o ludobójstwie, dokonanym przez zdziczałą OUN-UPA na Wołyniu i Kresach. To żywe wołanie o prawdę i pamięć! Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary! Kresowianie są wdzięczni za to żywe świadectwo, wykute w kamieniu i stali o męczęństwie naszych rodaków oraz za inicjatywę O. Tadeusza Rydzyka, by takie upamiętnienie powstało w Toruniu. Jesteśmy zawsze dozgonnie wdzięczni za każde upamiętnienie, a szczególnie tam w Toruniu (jeśli do tego dojdzie), w miejscu już i tak drogim wielu Polakom z całego świata.O. Tadeo z Torunia. Zaczynał od zera! Modlił się i skupiał dobrych ludzi, wokół dobrych dzieł w służbie naroduł! Ile ten człowiek uczynił już dla Kościoła katolickiego i dla Polski, dla naszej wiary i kultury, dla historii i żywej pamięci o losach naszego narodu?! A ile się przy tym wycierpiał ale łaska Boża była przy Nim. Niezliczone są już dobre dzieła, tego ubogiego zakonnika Redemptorysty z Torunia. Przypomnijmy tylko te najbardziej znane, tak wyłącznie tutułem wdzięczności: Radio Maryja i milionowe rzesze słuchaczy, Nasz Dziennik i setki tysięcy nakładu, Fundacja Lux Veritatis i miliony płyt CD i DVD, książek o treściach religijnych i patriotycznych, Koncerty A To Polska Właśnie i wspaniała promocja kultury polskiej, Telewizja TRWAM docierająca do Polaków w USA i Kanadzie, Wyższa Szkoła Kultury Medialnej w Toruniu i ileś już wzkształconych roczników młodzieży, Geotermia i rozwój polskiej myśli techniecznej, Kościół ku czci Matki Bożej i zarazem Sanktuarium św. Jana Pawła II w Toruniu, wielu wszechstronnie wykształconych polityków, którzy już trwale i na lepsze zmieniają ojczyznę. Bóg zapłać O. Tadeo
  Podoba mi się!
  1
  Nie podoba mi się!
  0
  Sławomir Tomasz Roch  Źródło: http://niepoprawni.pl/blog/patria/drastyczna-wrazliwosc-banderowcow

  ©: autor tekstu w serwisie Niepoprawni.pl | Dziękujemy! :).
 • @Jan Paweł 08:24:51
  trzeba bardzo uważać na to, komu się powierza realizację tak poważnych dzieł.
  W Radziechowach (K/Żywca) niejaki prof Dźwigaj zrealizował drogę krzyżową pełną, można nawet powiedzieć - przepełnioną symbolika masońską, satanistyczną (np nasz Pan Jezus Chrystus, klęczy przed sową - mityczną żoną szatana). Tu można to zobaczyć
  : https://www.youtube.com/watch?v=lZJZlsKlEkQ
  Wiem że odbywają się tam nabożeństwa Drogi Krzyżowej, pozostaje więc pytanie: czy parafianie (uczestnicy tych nabożeństw) nie biorą czasami na siebie (w czasie oddawania mimowolnie czci szatanowi) jakiejś inicjacji satanistycznej.
  Powierzanie więc realizacji tak ważnych dzieł, powinna poprzedzać dogłębna analiza osoby, która będzie to dzieło realizować.
  W tym przypadku, czcząc pamięć tych Ofiar, będziemy oddawać cześć symbolice masońskiej.
  Dwie gwiazdy masońskie nad Krzyżem? a raczej brakiem Krzyża? bo jak widać, został On jakby wyjęty z tego Orła, zostało tylko miejsce po Krzyżu...
  Myślę, ża ta symbolika jest tutaj co najmniej dyskusyjna.
  Pozdrawiam
 • @Astra - Anna Słupianek 11:04:42
  Tak jeszcze wtrącę do tej dyskusji na temat "ładności" pomnika.I zapytam Twoimi słowami, to jaki do cholery/dop mój/ma być "ładny" pomnik rzezi przy wyciu radości przez sprawców....dzieci, matek z niemowlętami, ciężarnych kobiet,starców..w sposób całkowicie niewyobrażalny dla w miarę normalnego człowieka????
  Każdy artysta, ma swój sposób mniej lub bardziej wyrazisty, emocjonalny sposób przedstawiania swojej wizji zdarzeń, świata, ludzi!I ma do tego całkowite prawo!

  Ciekawa koncepcja żeby 300 osób dyktowało artyście temu czy innemu, JAK ma interpretować swoje dzieła, żeby były "smaczne"!
  Bzdurna dyskusja na temat tego pomnika, ma tylko chyba go zdeprecjonować czy ośmieszyć, kogoś baaaaaardzo on uwiera!Przedstawia FAKTY, bo tak było!!To JAK miałby wyglądac????,może polska kilkuletnia dziewczynka z bukiecikiem kwiatuszków z usmiechem kładącą głowkę pod piłę, czy siekierkę!!
  Pomnik ma poruszać,coś upamiętnać, przed czymś ostrzegać aby się to NIGDY nie powtórzyło!!
  Jak kiedyś zauwazył któyś z politologów polskich, my/znaczy rządy/ robimy bardzo złą robotę dla nas samych i dla Ukraińców!!Bo milczeniem, zamiataniem pod dywan,nie reagowaniem na wymysły i próby przerzucania zbrodni wołyńskiej na wszystkich dookoła po prostu, pokazujemy Ukraińcom że to co robili było słuszne, że ta idea wyrżnąc wszystkich byle nasze państwo zostało jest jak najbardziej właściwa.Że banderowcy i ich współnicy chłopi ukraińscy, mieli rację wyrzynając polskie Rodziny!I dalej mogą tak postępować, bo to słuszne i chwalebne!
  I naprawdę wiele osób na Ukrianie tak uważa /na szczęscie nie 100%/i w dodatku są w tym kierunku popychani, uczeni w szkołach i w wojsku.
  Więc ci polscy naganiacze w gruncie rzeczy robią wielką krzywdę temu narodowi!!Idzie w tym samym kierunku co wtedy!!!
 • @Mariusz G. 10:35:43
  W pełni się tutaj zgadzam z Panem Krzesimirem Dębskim.
  Jest to epatowanie okrucieństwem, podczas kiedy tym Ofiarom należą się modlitwy i do tego powinna skłaniać symbolika pomnika a nie do wzniecania uczuć zemsty i rewanżu.
  To Panu Bogu należy powierzać zarówno dusze tych ofiar, jak i prosić Ducha Św o mądrość, by już nigdy więcej coś takiego się nie stało.

  Podobno (nie wiem czy to prawda), polscy kawalerzyści (czy szlachcice) zabawiali się w ten sposób, że uprowadzali dziewczynę - Ukrainkę, wiązali ją za nogi do jakiegoś drzewa a gdy całe odzienie spadało na dół, objeżdżając taką biedną dziewczynę końmi dookoła, uderzali płasko szablami w pośladki, ciesząc się odgłosami tego draństwa. Podobno m.in to leżało u podłoża nienawiści do polskich panów.

  Więc także i za to powinniśmy Pana Boga przepraszać.
 • @Jan Paweł 11:30:07
  Pominik ma krzyczeć"Tak było i nie róbcie tego więcej i duście w zarodku dzisiaj wszelkie zapędy, żeby tak rozwiązywac swoje problemy".
  To był mord demoniczny ,oni bylo opętani, Janie Pawle niezależnie od klepania Ukrainek po tyłku szablami!co oczywiście powodem do dumy nie jest!
  Ciekawe,czy polska matka zrozumiałby twoją argumentację patrząc na rozrąbywanie Jej dziecka siekierką przy pełnym ubawie.
  A propos , to klepanie Ukrianek szablą po.... to NIE był główny powód rzezi.Pisano na ten temat tysiace rozpraw!
  Modlić za nich i za nas też,,,,,się trzeba jak najbardziej, o to aby wyrzucili z siebie ten pęd do załatwiania swoich problemów przez mordowanie !!I jest tam sporo porządnych ludzi, ale jest też sporo tych drugich.
  Bardzo dużo zwykłych ukraińskich chłopaków ,wcielonych na siłę do wojska obecnie, niestety po powrocie z frontu odbiera sobie życie, nie mogąc znieśc tego co zmuszeni byli robić w Donbasie!
  Do tego ich doprowadzono!!
  Ok.30% ludzi jest chorych psychicznie / informacja Min .Zdrowia Ukrainy/, zresztą patrząc na codzienne informacje u nas też nie jest najlepiej.
 • @Jan Paweł 11:30:07
  Wstrząsający jest ten pomnik. Jak i zbrodnie, które upamietnia.
  Sama prawda jest w tym pomniku.
  Czy wrogowie mówią czego nie powinno być?
  W czym mamy kłamać?
 • @trojanka 11:27:54
  Ksiądz T. Isakowicz Zalewski był i jest od lat atakowany za walkę o upamiętnienie ofiar rzezi, on był jednym z pierwszych, który zaczął walczyć o pamięć. Dzisiaj jest już łatwiej innym ..

  "Więc ci polscy naganiacze w gruncie rzeczy robią wielką krzywdę temu narodowi!!Idzie w tym samym kierunku co wtedy!!!"

  Poważnie wątpię czy oni są polscy, naprawdę :(
 • @Jan Paweł 11:30:07
  Pan Bóg nie ma tutaj nic do rzeczy... to ludzie ludziom zgotowali ten straszny los. Można się zastanowić czy dobrze zrobił dając nam wolną wolę.
  Ponadto uważam, że pisanie "nie wiem czy to prawda" jest co najmniej dziwne :(
 • @trojanka 11:27:54
  Idąc tym tokiem myślenia proszę opisać, jak Pani zdaniem powinien wyglądać pomnik ofiar seryjnego zabójcy - pedofila. Pomnik (zwłaszcza w takim kontekście, to alegoria a nie odwzorowanie rzeczywistości 1:1).
  Myślę, że ten pomysł z bukietem kwiatków byłby jak najbardziej na miejscu.
 • @Mariusz G. 12:00:06
  Na wyobraźnię najlepiej robi przedstawienie sobie obrazu własnego dziecka z bukiecikiem kwiatów kładącego główkę po siekierkę!proszę spróbować, potem przedstawić wyraz artystyczny!
 • @Astra - Anna Słupianek 11:04:42
  Ten "ubogi zakonnik " to żart? Ja poważnie rozmawiam , a Pani sobie kpiny ze mnie urządza?
 • @Mariusz G. 12:00:06
  Zabójcy pedofile też tam byli i nie ma ich na pomniku!!
 • @trojanka 11:47:03
  w żadnym wypadku nie usprawiedliwiam, tego wyjątkowego bestialstwa, które było wynikiem jakiegoś satanistycznego opętania (bo zdrowy na duchu człowiek nie jest w stanie zrobić czegoś takiego).
  Oczywiście, że powinno ono być upamiętnione, przede wszystkim przez uczciwych historyków, opisane (co chyba w dzisiejszych czasach nie jest proste).
  Ale co innego dokładna dokumentacja a co innego symbol który ma tą Tragedię upamiętniać.
  Jeszcze raz powtarzam, uważam że tak wielka tragedia, powinna być przede wszystkim upamiętniona bezdyskusyjną symboliką Chrześcijańską i narodową.
  To, że sanacyjni masoni wstawili masońskie gwiazdki (o dziwo, te same na sowieckim i amerykańskim np sprzęcie wojskowym), nie znaczy, że My zwykli Polacy, mamy ten grzech satanizmu uznawać i powtarzać.
  Masońskie symbole są symbolami masońskimi i nic tego nie usprawiedliwia.
  To nie pozostaje bez znaczenia przed jakimi symbolami stajemy i modlimy się lub oddajemy komuś cześć
 • @Jan Paweł 11:30:07
  Na pewno na taką powszechną nienawiść trzeba było choć trochę zapracować . Oczywiście , jak to w życiu bywa : kowal zawinił , cygana powiesili. Zginęli więc nie ci, co uważali się, wzorem braci starszych, za naród wybrany, ale niewinni prości ludzie , na których skrupiła się nienawiść motłochu. Tym biednym ofiarom należy się pamięć i materialne wyrazy tej pamięci, ale wyłącznie godne. W żadnym razie nie wchodzą w rachubę efekty konkretyzacji czyichś zboczonych mysli, czy chęć wywołania taniej sensacji. To po prostu nie przystoi - POLAKOWI!!!!
 • @Astra - Anna Słupianek 11:50:21
  Kierujmy się w tych działaniach mądrością Ducha Św. Czy Duch Św, gdybyśmy się zwrócili w modlitwie w tej sprawie, wskazałby na pomnik przesycony okrucieństwem z symbolami masońskimi i wątpliwymi, mało klarownymi symbolami religijnymi (Jezusa Chrystusa), chodzi o ten Krzyż (a raczej miejsce po Krzyżu)...?
  Więc owszem, jak najbardziej należy się cieszyć, że w tej sprawie powoli zaczyna się coś dziać, ale róbmy to naprawdę z Panem Bogiem.
 • @Mariusz G. 12:07:24
  To jest koment pana Rocha więc poszę nie manipulować!
  Osobiście uważam, że o.Rydzyk to jest gość i tyle w temaice.
 • @
  //W treści uchwały jest mowa o liczbie ponad 100 tys. ofiar.
  Chciałabym zapytać na jakiej podstawie ustalono tą liczbę. Otóż na takiej, że ustalili to "naukowcy". Ciekawe którzy, ci z Fundacji Batorego? może koledzy pana Szeptyckiego?//

  No jak to kto? "Historyk" Dudłaj z Porochem ustalili ostatnio...

  http://trybeus.neon24.pl/post/141447,to-nie-te-sztachety

  pozdrawiam...
 • @Mariusz G. 12:20:43
  "Na pewno na taką powszechną nienawiść trzeba było choć trochę zapracować . Oczywiście , jak to w życiu bywa : kowal zawinił , cygana powiesili. "
  Uważam, że zbrnąłeś w tym za daleko trochę. Kim Ty jesteś aby osądzać?
  Nie masz pojęcia o czym piszesz!
  Wypad z mojego bloga!!!!!
 • @trojanka 12:08:46
  To proszę zaapelować do artysty by uzupełnił tę niewątpliwą lukę.
  Myśli Pani, że jedyny sposób by zobaczyć taki obraz , to sobie wyobrazić. Że to już było i nie wróci więcej. Odnoszę wrażenie , że robicie wszystko, by takiego rzeczy wiecznie trwały.
 • @trybeus 12:31:27
  Dokładnie jest jak piszesz. w tym przypadku to naukowcy Fundacji Batorego i rodzinka Szeptyckiego!

  Sami "znamienici" Polacy.. szlag by ich...

  Pozdrawiam
 • @Mariusz G. 12:37:13
  Ja prosze pana ,artysty nie znam i nie mam zamiaru apelować do niego w sprawie uzupełnienia pomnika!Nie jestem dyktatorką, aby dyktować artyście ,JAKI ma według mnie, a nie swojej wizji przedstawiać obraz!!
  Ja na przykąłd Picassa nie lubię i zapewniam, że nigdy no niego nie pisałam żeby poprawił swoje obrazy.
  Jakiego rzeczy wiecznie trwały??Pamięć i ostrzeżenia zarazem, dla nas wszystkich?Ja też odnoszę określone wrażenie z pańskich wypowiedzi.
  PS. Nie każdy zrozumie "alegorię".Tak się dziwnie skąłda, ze są różni ludzi, są "wyższej półki"za jakiego pan się uważa , i są ludzie prości, nie szukający "alegorii" z kwiatuszkiem zarąbywanego dziecka!
  Pomnik mówi 'TAK było i NIE wolno tego powtórzyć, bo to było złe, ohydne, nieludzkie".
 • @Mariusz G. 12:37:13
  Bo takie rzeczy w banderlandzie to norma . https://wirtualnapolonia.files.wordpress.com/2015/01/ukrainski-deser1.jpg
 • @Mariusz G. 12:20:43
  W pełni w 100% się zgadzam...
 • @Astra - Anna Słupianek 12:35:31
  Tak nie zachowuje się osoba pełna Ducha Św. Zachęcam do opanowania emocji
 • @Astra - Anna Słupianek 12:35:31
  Pani Astro, Pan Mariusz G. może ma rację, bo jak wiemy polska szlachta, nie zawsze była polska. Był niedawno nawet jeden taki szlachcic, który, gdy został zdemaskowany, bardzo szybko przestał przyznawać się do tytułu szlacheckiego.
 • @Jan Paweł 13:34:31
  Ja też . https://golospravdy.com/wp-content/uploads/2017/05/news-62.jpg
 • @Repsol 14:03:04
  Ukraińcy byli obywatelami drugiej kategorii?????, tyle ,że ci obywatele drugiej kategorii mogli uczyć się w ojczystym języku, zakładać swoje organizacje i partie, mieli przedstawicieli w parlamencie. Ukraińcy mieli swoje reprezentacje w sejmie i senacie, jednakowy dostęp do szkół. . Funkcjonowały teatry ukraińskie, chóry regionalne, dziesiątki organizacji, placówek kulturalnych, towarzystw.

  W 1928 roku były w Polsce 573 szkoły z ukraińskim językiem wykładowym, a w nich 70 700 uczniów. Młodzież ukraińska mogła kształcić się bez problemów na polskich uczelniach (2 tys. osób w 1928). Do tego dochodzi znaczna liczba słuchaczy seminariów duchownych (w 1939 roku 1452 osoby). Ukraińcy wydawali w Polsce 81 czasopism.

  W roku 1939 istniały w Polsce 4892 spółdzielnie ukraińskie, które (w 1936 r.) dostały od państwa polskiego aż 9,8 mln zł pożyczki! Warunki rozwoju stworzone Ukraińcom w Polsce na tle państw ościennych były zupełnie przyzwoite.To my wyhodowaliśmy na własnej piersi UWO , OUN.

  Po zakończeniu I wojny światowej władze polskie zezwoliły na powrót byłych wojskowych ukraińskich i polityków galicyjskich. Do Lwowa powrócił m.in. pułkownik J. Konowalec, który w 1920 r. powołał skrajnie antypolską terrorystyczną organizację pod nazwą Ukraińska Wojskowa Organizacja (UWO). Uchwała OUN przyjęta na I Kongresie w 1929 r. przewidywała zbudowanie soborowego państwa ukraińskiego na wszystkich ukraińskich terytoriach etnicznych.

  Swoim zasięgiem miało ono obejmować także Podlasie, Ziemie chełmską, rzeszowską i krakowską aż do Krynicy. Dziś spadkobiercy OUN te ziemie nazywają „Zakierzonią”. Usuwanie okupantów należało przeprowadzić w toku rewolucji narodowejUWO-OUN w latach 1920-1939 sprowadzały się do szerzenia nacjonalistycznej propagandy, sabotażu, wysadzania obiektów państwowych, skrytobójczych zabójstw przedstawicieli władz państwowych i samorządowych.

  Celem tych działań było utrzymywanie terenów kresowych w stanie wrzenia, ciągłego napięcia. Członkowie terrorystycznych organizacji organizowali strajki rolne, napadali na posterunki policji, na konsulat ZSRR. Bojówki UWO, a następnie OUN, w celu zdobycia funduszy napadały na ambulanse i urzędy pocztowe, a nawet na listonoszy.Fala terroru osiągnęła szczyt w 1930 roku. W ekstremalnej sytuacji zareagowały władze polskie.

  Przeprowadzone pacyfikacje nie miały jednak takiego rozmiaru jak wówczas przedstawiali to ukraińscy nacjonaliści, i jak utrzymują dzisiaj. W styczniu 1931 r. posłowie ukraińscy skierowali skargę do Ligi Narodów. Została ona rozpatrzona, stwierdzono, że akcja polska była sprowokowana przez OUN .Ale dzisaj Ukraińcy pamiętają tylko o polskiej pacyfikacji i burzeniu cerkwi.Potem było juz UPA i ludobójstwo na Wołyniu.To Ukraińcy zaczęli czystki etniczne ,AK przeprowadzało akcje odwetowe i znaku równości stawiać tu nie można.
  Ich stwierdzenia to szczyt hipokryzji i braku odpowiedzialności za swoje czyny , co nie przeszkadza Światowemu Kongresowi Ukraińców wysuwania roszczeń odszkodowawczych za operację WISŁA.
 • @trojanka 14:06:49
  Dlatego właśnie teraz powinno być to zabronione . Pozdrawiam. https://wolna-polska.pl/wp-content/uploads/2014/09/aabb3-484x400.jpg
 • @Astra - Anna Słupianek 12:35:31
  On ma trochę racji.. Ty też nie masz pojęcia o czym piszesz, bo nie było Cię tam.. Musiał być jakiś powód.. nie usprawiedliwiam, ale jestem przeciwny jednostronnej narracji..

  Co do pomnika "dziecko nabite na widły" w przestrzeni publicznej, jestem przeciw, nie chcę aby mój syn 4letni płakał i zadawał mi pytania.. on jeszcze wierzy w Mikołaja..

  Ciekawsze jest, że Zawisza znów pokazał swą zadaniowość pisząc o gazowaniu, którego nie było.. Mądrze pisze, ale czasem próbuje przemycić nieprawdy.. taka łyżka dziegciu w beczce miodu.. on już dawno został zmierzony i zważony, a nadal jak GPS nadaje swoje.. oboje to plankton neonowy, niestety mają swych pretorian..

  A Ty jaka byłaś, taka zostaniesz.. nawet Trybeus zmądrzał.. ale po koleżeńsku trzymam za Ciebie kciuki, aby Nowy Rok 2018 przyniósł Ci zmianę, aby Twój umysł nie był zamknięty jak do tej pory..

  Pozdrawiam
 • @Repsol 14:16:22
  Jeszcze kończąc już dyskusję na temat "polskich opresji" na Kresach zwracam uwagę na podwójne standardy i podwójną moralność.
  Sytuacja prawie analogoczna teraz!Była sobie obecnie, spora mniejszośc narodowa na Ukrainie, tak jak kiedyś byli Ukraińcy na Kresach Rzeczpospolitej.Gdzie Polska robiła co mogła ratując polską państwowość,w sytuacji wrogości, napadów, odmowy włączenia się życie IIRP. NIE!!!! zabiajali polityków, spiskowali, napadali.
  I co robią teraz???

  Ci z mniejszości u nich w kraju ,nie nie chcieli własnego państwa jak oni kiedyś , chcieli tylko mówić w swoim języku, uczyć w szkołach w obu językach, kultywowac swoje tradycje narodowe i religijne!
  I co się stało????Najpierw aktywiści zostali żywcem spaleni w Odessie,ci co sie ratowali byli dobijani na ziemi....potem pojechały do nich czołgi!i giną do dzisiaj każdego dnia dzieci i starcy!
  Im wolno wszystko, ciekawe!
  Nie mówię oczywiście o wszystkich Ukraińcach,są tam przyzwoici i dobrzy ludzie....Odessa do dziś płacze po spalonych żywcem współbracaich.Oni są tak samo prześladowani przez grupę która ma wiele do powiedzenia obecnie i rządzi!
  Nie ma to jak powójna moralność Kalego i jęki na złych polskich panów na Kresach!
 • @wk..ny 14:42:53
  Ktoś cię zmusza do wizyty u Ojca Tadeusza z syneczkiem. Jeżeli oczywiście ten pomnik tam stanie??ciekawa metoda narracji....
  Tak, Astra musi zmnądrzeć wzorując się na tobie jako na wzorcu z Sewr pod Paryżem!A w ogóle to powinienes zostać tylko ty na Neonie i jeszcze ze 3 mędrców, wiedzącyh wszystko najlepiej, na każdy temat!
  Gratuluję wysokiego mniemania o sobie, tylko naprawdę jak ta goopia conajmniej jak Astra, NIE wiem dlaczego?życzę wzrostu samokrytycyzmu,obiektywizmu i empatii,PS ciebie też tam nie było, nieprawdaż!Są setki filmów, relacji naocznych świadków, historyków badających dokumenty....kto się tym interesuje ze względów chociażby rodzinnych....to wie bardzo dużo!
  Kończę dyskusję bo nie ma ona sensu!poza tym Sylwester!
 • @trojanka 15:16:41
  "Gratuluję wysokiego mniemania o sobie, tylko naprawdę jak ta goopia conajmniej jak Astra, NIE wiem dlaczego?życzę wzrostu samokrytycyzmu,obiektywizmu i empatii,PS ciebie też tam nie było, nieprawdaż!"

  On jest z Poznania a oni są zawsze majmundrzejsi :))
  To są cechy nie do wytępienia, w końcu przynajmniej to Polak jest :)
 • @wk..ny 14:42:53
  "A Ty jaka byłaś, taka zostaniesz.. nawet Trybeus zmądrzał.. ale po koleżeńsku trzymam za Ciebie kciuki, aby Nowy Rok 2018 przyniósł Ci zmianę, aby Twój umysł nie był zamknięty jak do tej pory.."

  Też Cię pozdrawiam! i Twój umysł... a jakże! :)))))))
 • @trojanka 15:16:41
  ja zakładam, że musi być jakiś powód, abym sąsiadowi wymalował mieszkanie jego wnętrznościami.. mówię tylko o jednostronnej narracji, nikogo nie usprawiedliwiam, ani nie neguję zbrodni..

  To tak jakby wymordowano teraz w Polsce 3mln żydów i by tylko o wielkiej tragedii mówić, a nie o przyczynie..

  Staram się być tylko obiektywny..

  Mam nadzieję, że teraz jest to zrozumiałe..

  "Otóż pierwotnie ten pomnik miał stanąć w Jeleniej Górze" w przestrzeni publicznej, bo chyba imperium "Ojaca Tadeusza" tam jeszcze nie sięga??

  Pozdrawiam i życzę więcej obiektywności w Nowym Roku.
 • Autor
  To co Pani napisała nie wymaga komentarza, można się tylko pod tym podpisać. Pozdrowienia i 5+.
 • @Mariusz G. 12:00:06
  ..powinieneś dwa razy przeczytać zanim opublikujesz swój koment...taka retoryka tylko u "mundurowych"...
  ...coś ci pozostało po tych celnikach...debilizm wtórny...
 • @Astra - Anna Słupianek 15:46:13
  A tak z banderowcami radziła sobie Armia Czerwona  https://plus.google.com/103445639915116625468/posts/fJ1xcAnDKJe
 • @kula Lis 67 18:50:36
  https://lh3.googleusercontent.com/-mwXMxVCIuN4/WI0ZhfRSHKI/AAAAAAAAwFI/36yfTrvCX-AAiR3kv3VQMw5gwjWqJr3_ACJoC/w663-h439-n-rw/16195623_1268706483213836_7430861585002916868_n.jpg
 • @kula Lis 67 18:53:10
  Nie jest to w naturze naszej ale... zasłużyli na taki marny koniec.
  Przynajmniej nikt im dzieci na tryzub nie nabijał :(

  Pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829