Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
157 postów 6052 komentarze

Astra

Astra - Anna Słupianek - Kres jest tak niewidzialny, jak początek. Wszechświat wyłonił się ze słowa i do słowa powraca (..) Nadzy przychodzimy na świat i nadzy wracamy do ziemi, z której zostaliśmy wzięci. /Tryptyk rzymski JPII 2003/

Z dziejów PRL

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Sierpień 80 - Narodziny "Solidarności"

 

 

Co piszą inni...

 

Polecam pierwszy odcinek z serii "Historia PRL":

Tak powstała legendarna „Solidarność”, której nazwa stała się symbolem walki o obalenie komunizmu.

 

  Oczywiście władza od samego początku nie zamierzała dotrzymać zawartych umów i ponad rok później uderzyła wprowadzając stan wojenny. Był to jednak ostatni ryk padającej bestii, ponieważ szybko się okazało, że nie da się już obronić systemu w dotychczasowym kształcie. Zmieniona sytuacja polityczna na Kremlu po zakończeniu rządów partyjnego betonu uosabianego przez Breżniewa zmusiła władze do szukania innych rozwiązań, które na szczęście dla siebie, ale z wielką szkodą dla Polski znalazła.

 

 Rozpoczął się tym samym proces kontrolowanej transformacji systemu. Fakt ten zmarnował w dużej mierze dorobek „Solidarności” i ogromny potencjał polityczny i społeczny, jakie ten ruch wytworzył w sierpniu 1980 roku. Wielką wartością solidarnościowej rewolucji był jej autentyzm oraz przede wszystkim masowość.

 

 Praktycznie wszystkie grupy społeczne nieczerpiące bezpośrednio profitów z faktu umocowania w systemie razem stanęły do walki przeciw komunizmowi. Była to siła niebagatelna biorąc pod uwagę, że pierwsza „Solidarność” zgromadziła pod swymi sztandarami około 10 milionów osób. Nawet, jeżeli odetniemy od tego umocowanych w strukturach opozycji konfidentów i agentów bezpieki daje to ogromną rzeszę obejmującą gro dorosłych obywateli Polski Ludowej. Podobna jedność, jaka była wówczas jest rzadkością w dziejach nie tylko naszego kraju."

Czytaj więcej:

anty-news.waw.pl/2018/10/23/sierpien-80-narodziny-solidarnosci/

 

 

 

KOMENTARZE

 • Autorka
  "Warto zwrócić jeszcze uwagę na kwestię tego na ile wybuch strajku w tym terminie był na rękę władzy i czy nie był przypadkiem prowokacją? Wydaje mi się, że sam w sobie prowokacją absolutnie nie był, bo nastroje społeczne dostatecznie mocno dojrzewały do konfrontacji z władzą. "

  Oczywiście że tak było. Bunt dojrzewał niezależnie od zabiegów CIA. Tylko dlatego uważaliśmy że to było wsparcie dla nas kiedy pojawiły się środki pomocowe.
  - Trzeba było tylko okazji, kropli która przepełni miarę.
 • @miarka 16:59:25
  To jest fragment tekstu Marxa 8888
  Tam jest cały cykl pt. "dzieje PRL" i zamierzam tutaj podawać po kolei resztę tytułów...Dostałam na to zgodę autora...

  Pozdrawiam
 • @Astra - Anna Słupianek 17:27:36
  Dla mnie to nic nowego, ale i dokumentować takie rzeczy ktoś musi i zawsze może pojawić się jakiś frustrat winiący za swoje problemy iluzorycznych "solidaruchów", albo ktoś kto mu uwierzy, czy uwierzy w bohaterstwo łamistrajka itp. - niech wiedzą jak było.
 • link, ten wchodzi
  http://anty-news.waw.pl/2018/10/23/sierpien-80-narodziny-solidarnosci/

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829